Astrology Pacific       |       Zajímavosti       |       Ze starých letopisů      

Poloviční hodnoty
(Midpunkty)

Pavel Páral
Zde byl článek převzatý z Konstelace ročník IV, 15-16/1994-95
Na základě emailu autora byl smazán.


----- Original Message -----
From: Páral Pavel
To: propacific zavináč volny.cz
Cc: ***@tiscali.cz
Sent: Wednesday, July 27, 2005 5:30 PM

Vážený pane Tichý,

byl jsem upozorněn na fakt, že jste uveřejnil na svých webových stránkách článek, který jsem napsal pro Konstelaci v roce 1994: "Poloviční hodnoty".
Zároveň vidím, že u článku je zavěšena fotografie s mým jménem, která se nápadně podobá jistému americkému herci, toto vše přejmenováno na paral_pavel.jpg.


Kde člověče berete tu drzost?!

Dovoluji si Vás upozornit, že

§ 3
Výjimky z ochrany podle práva autorského ve veřejném zájmu
Ochrana podle práva autorského se nevztahuje na

a)
úřední dílo, jímž je právní předpis, rozhodnutí, veřejná listina, veřejně přístupný rejstřík a sbírka jeho listin, jakož i úřední návrh úředního díla a jiná přípravná úřední dokumentace, včetně úředního překladu takového díla, sněmovní a senátní publikace, pamětní knihy obecní (obecní kroniky), státní symbol a symbol jednotky územní samosprávy a jiná taková díla, u nichž je veřejný zájem na vyloučení z ochrany,

b)
výtvory tradiční lidové kultury, není-li pravé jméno autora obecně známo a nejde-li o dílo anonymní nebo o dílo pseudonymní (§ 7); užít takové dílo lze jen způsobem nesnižujícím jeho hodnotu,

c)
politický projev a řeč pronesenou při úředním jednání; autorovo právo k užití takových děl v souboru zůstává nedotčeno.

se na onen článek nevztahuje, ale namísto toho se na něj vztahuje:
§ 10
Obsah práva autorského
Právo autorské zahrnuje výlučná práva osobnostní (§ 11) a výlučná práva majetková (§ 12 a násl.).
Oddíl 2
Osobnostní práva
§ 11
(1) Autor má právo rozhodnout o zveřejnění svého díla.

Kdybyste se slušně zeptal na souhlas s uveřejněním článku, tak slušnost oplácím slušností a dostal byste ho. Nicméně Váš přístup nemůžu nazvat jinak než jako neskutečně neomalený. Takže Vás tímto žádám o okamžité smazání mého článku z Vašich webových stránek.

Pavel Páral


Vážený pane Párale,
v sekci Ze starých astrologických letopisů pravidelně zveřejňuji články zatím starší deseti let. Přestože je jich tam asi padesát ještě nikdo neprotestoval.
Každý zájemce o problematiku midpunktů si může článek vyhledat v archivech nebo ve vědecké knihovně.
Moje zveřejnění je službou českým astrologům a nemám z toho nic - jen práci navíc.
Vaše fotografie se mi zjevila ve vyhledávači Google a zdroj byl z webu www.astrolab.cz
Neměl jsem vaši adresu a tak jsem nemohl žádat o souhlas se zveřejněním a tedy ani požádat o aktuální fotografii.
Omlouvám se a pokud si budete přát - článek z mého webu Astrology Pacific stáhnu a smažu.
Očekávám vaši odpověď. Mějte se krásně. Karel Tichý

Fotografie převzata z vyhledávače Google:

Vážený pane,

bavme se o podstatě věci:

a) zavěsil jste na svůj web článek bez mého souhlasu
b) včetně fotografie, kterou jste si stáhl (budiž) z Astrolábu, ovšem tam u ní není uvedeno moje jméno a v souvislosti, ve které je fotografie použita, jsem to bral jako humornou nadsázku Baudyše juniora. Kdybyste požádal o souhlas, dostal byste k dispozici i link na moji fotografii, když už byste ji chtěl použít.
c) nic to nemění na obsahu mého předchozího mailu a žádám o smazání článku

Pavel Páral

Reakce návštěvníků:

Re: Vážený pane Tichý
9 odpověď odeslal(a) J.K. ve Středu 3.Srpna 2005 09:03:54
... To co napsal pan Páral mě udivilo, má na to sice právo, ale já vnímám dobrou vůli pana Tichého šířit texty na svém webu a v tom smyslu ve mě reakce pana Párala vyvolala údiv.

Re: Vážený pane Tichý
11 odpověď odeslal(a) Karel Tichý ve Středu 3.Srpna 2005 17:32:07
V případě článku pana Párala mám stejný názor jako pan Kubík.
Článek o polosumách byl hojně navštěvovaný a hodně astrologů se k článku vracelo. Myslím, že autoři ocení bezplatnou a účinnou reklamu své astrologické činnosti.
Smazání článku mě hodně mrzí a bere mi to chuť do pokračování ve zveřejňování článků v sekci Ze starých letopisů.


Re: Vážený pane Tichý
13 odpověď odeslal(a) Jaroslav Holeček v Pátek 5.Srpna 2005 18:10:33
Vážený pane Tichý chtěl bych Vás požádat, aby jste se nenechal odradit. Váš web je podle všeho neojobsáhlejší databází astrologických informací v češtině. A zcela jistě by byla nenahraditelná škoda, kdyby jste ztratil elán ať už jedno kvůli čemu. Situace s panem Páralem vypadá na nějaké nedorozumění, které bylo vyhroceno podle všeho z jiných, než zřejmých příčin. ...

Re: Vážený pane Tichý
14 odpověď odeslal(a) Karel Tichý v Pátek 5.Srpna 2005 19:28:21
Děkuji panu Holečkovi za podporu a povzbuzení.


Re: Vážený pane Tichý
15 odpověď odeslal(a) Jarmila v Pátek 5.Srpna 2005 22:15:29
Dobrý večer, pane Tichý,
také já Vás zdravím a připojuji se k panu Holečkovi. Ráda chodím na Váš Pacific. Spory opravdu byly a budou, jsme jenom lidé a každý prostě děláme to nejlepší, co v danou chvíli umíme. Jarmila

Re: Vážený pane Tichý
16 odpověď odeslal(a) anonym :-) v Sobotu 6.Srpna 2005 17:52:52
Také se připojuji. Vážím si ochoty, se kterou pan Tichý i přes své časové vytížení lidem odpovídal a co všechno už tu ustál.


Převzato z diskuzního fora APRe: Knihovna palmových listů...věštby z Indie
5 odpověď odeslal(a) Jiří Nitsche v Neděli 7.Srpna 2005 08:25:21
http://www.johannes.cz

Mám stále silnější dojem, že paranoidním strachem z toho, zda můžeme či nemůžeme nějaké informace uvěst se sami dostáváme do naprosto nesmyslných situací, které vedou jen k plytkému žvanění o pomyslných autorských právech, namísto abychom smysluplně diskutovali o astrologii.
Žalostným příkladem tohoto počínání je pro mne naprosto nepochopitelná reakce pana Párala. Chápal bych jeho postoj, pokud by pan Tichý onen článek o halbsumách uvedl jako své dílo, což se ovšem nestalo a páně Páralovo autorství tohoto článku nebylo nikým zpochybňováno.
Halbsumy ovšem pan Páral nevynalezl a tedy mi opravdu uniká smysl jeho počínání.
A už vůbec nechápu výše uvedenou diskuzi týkající se článku o palmových listech. Zmíněný text je totiž k dohledání i na jiných webech internetu.
Očekávám od účastníků tohoto fóra, že se budou zabývat astrologickým přístupem k těmto informacím a jejich rozvíjení tímto směrem, namísto planých řečí, které opravdu nikam nevedou.
Přeju k tomu nám všem dostatek dobré vůle!

Re: Knihovna palmových listů...věštby z Indie
6 odpověď odeslal(a) Anonymous v Neděli 7.Srpna 2005 11:05:24
Jiří, svým způsobem máte pravdu.
Ale nelze napsat :
...
PS:
(článek není autorizován konkrétním občanským jménem a příjměním autora- a tak právně chráněn, a je volně ke stažení na netu)
...
když na stránkách...
je napsán pravý opak.
Já pouze upozornila na to, že článek lze dále ..šířit...pouze se souhlasem autorů.
Nic víc, nic míň.
Přece není nic jednoduššího, než zvednout telefon nebo poslat mail autorovi a požádat ho.
I já "Vás" nedávno požádala, zda mohu v časopise použít Vaše chladné a teplé síly.
Brala jsem to jako samozřejmost zeptat se, prostě bych si to bez Vašeho svolení na astrostránku nedovolila umístit. Panu Páralovi jde o to, že se ho prostě nikdo nezeptal.....
Vždycky stačí tak málo, je to prosté...domluvit se..
Převzato z diskuzního fora APAutorské právo v praxi
688 dotaz odeslal(a) Pavel Páral v Úterý 9.Srpna 2005 19:03:43
Žasnu nad tím, jaké rozhořčení nastalo kvůli vyžadování něčeho tak základního jako je zachovávání jakés takés etiky a respektování práva. O nic jiného tu přeci nejde, bavím se o principu, ne o jednom článku ze staré Konstelace. Autor má právo rozhodnout, kde a jak bude publikován, ale také kde nebude publikován. A pokud se Vám to nelíbí je to Vaše věc a Váš problém. A pokud slušné chování a respektování zákonů považujete za plytké žvanění, je to opět Váš problém (pane Nitsche), nikoliv můj. Paranoia (kterou citujete pane Nitsche) je chronická psychická porucha charakterizovaná logicky uceleným bludem podezíravosti, vztahovačnosti a perzekuce. Není ovšem vyvolávána tím, že někdo respektuje výše uvedené principy etiky a práva. Takže nemám obavu o její masové šíření ani v astrologických kruzích. Chci se jen zeptat, zda od data Vašeho příspěvku můžeme považovat Váš Johannes a nebo jeho části za volně šiřitelné ? Nebo je ve Vašem chápání autorského zákona rozdíl mezi softwarovým programem, knihou, článkem, fotografií, grafikou, designem? Pokud se domníváte, že ano: doporučuji Vám bližší seznámení s legislativou. Vždyť i vy ji přece využíváte k ochranně Vašeho díla, tím méně chápu Vaši poznámku a úžas.
A pane Tichý: moje e-mailová adresa visí u většiny mých příspěvků jak u pana Baudyše, tak u Pavla Turnovského. Takže kdybyste si s tím dal těch pět minut práce navíc, není se tu o čem bavit. Ale na druhou stranu je možná dobře, že se tu o tom bavíme, protože by Vám to mohlo ušetřit nějakou skutečnou melu v budoucnosti. To jestli děláte užitečnou práci nebo ne, o tom tahle diskuse přeci není. Pokud chcete žít v právním státě, tak zachovávání jeho principů nemůžete žádat pouze od ostatních a rozhořčovat se pouze v případě, kdy jsou pošlapávány principy, které jsou Vám blízké. Provozujete svoji astrologickou webovou stránku na které zprostředkováváte jistě užitečné materiály, ale tím jste se nezbavil povinností, které se k tomu vztahují. Okecat se to nedá a asi jste měl tu smůlu, že jsem se touhle problematikou pár let profesionálně zabýval.
Jeden z mnoha článků hovořící o této problematice:
http://www.zive.cz/h/Byznys/AR.asp?ARI=106250&CAI=2034
Pavel Páral


Re: Autorské právo v praxi
1 odpověď odeslal(a) Jiří v Úterý 9.Srpna 2005 19:52:37
Milý pane Párale,
velmi si cením úrovně Vašich příspěvků, které v drtivé většině jsou vysoko nad obvyklým průměrem. Vždy mi z nich jasně vysvítala snaha jít ke kořenu věci a posouvat astrologii tím správným směrem.
Nikdy jsem nezaznamenal, že byste se snížil k planým debatám, které v poslední době doslova zamořily fóra. O to víc mne překvapila Vaše reakce na znovuzveřejnění Vašeho článku.
Prosím, nezastávám se pana Tichého, mluvím pouze za sebe.
Máte právo se zachovat tak, jak jste se zachoval, to vůbec nezpochybňuji, jenom se ptám, jak se mám zachovat já, pokud budu chtít převzít nějakou informaci z článku, který jsem v Konstelaci nebo v jiném časopise přečetl.
Stačí když uvedu zdroj a autora nebo musím onoho autora, který svůj článek zveřejnil, tedy poskytl jej k dispozici veřejnosti, osobně požádat o svolení?
Jak to mám udělat, když onen autor už nežije?
Smím vůbec jeho práci nějak použít?
Podotýkám, že to vše uvažuji na akademické půdě, neboť doposud beru astrologická fóra jako nástroj sebevzdělání zájemců o tuto disciplinu a nikoli jako nástroj ekonomiky.
Vážím si Vás, pane Párale, a byl bych velmi rád, kdyby se podařilo najít smysluplné řešení těchto otázek.

Re: Autorské právo v praxi
2 odpověď odeslal(a) Jiří Nitsche v Úterý 9.Srpna 2005 20:07:39
Ještě drobný dodatek k Vaší otázce týkající se programu Johannes. Nejsem jediným autorem tohoto programu. Nicméně, pokud by se autoři rozhodli zveřejnit jeho zdrojový kód, pak by se tímto okamžikem stal skutečně veřejným vlastnictvím.
Mimochodem takovéto programové společenství Open Source programů skutečně existuje...

Re: Autorské právo v praxi
3 odpověď odeslal(a) Turnovský v Úterý 9.Srpna 2005 21:10:58
http://www.rezonance.cz
Klid přátelé, a zejména nesměšujme citace a přebírání celých článků. Já osobně jsem dal panu Tichému souhlas s tím, že moje články zde zveřejňuje. Pokud to jiný z autorů neučinil, měl a má právo se proti tomu ohradit, tak jako bych se já ohradil, kdyby můj článek byl bez mého souhlasu a bez mého vědomí publikován na nějakém mně nepřijatelném sajtu. Pan Tichý se neměl spoléhat n ato, že když někteří autoři souhlas se zveřejňováním dali, že se to vztahuje na všechny autory publikující v Konstelaci. Prostě se měl doptat a bylo by vše v pořádku. Pavel Páral by mu souhlas jistě rád dal. Pokud i já (ijá) publikuji na svých stránkách převzaté materiály bez svolení majitele práv, činím to s vědomím, že v případě, kdy se to majiteli líbit nebude, stahnu chvost, smažu, budu kušovat a nebudu si zbytečně vytahovat triko.
Pavel Turnovský


Re: Autorské právo v praxi
21 odpověď odeslal(a) Janota ve Středu 10.Srpna 2005 09:38:40
Osobne si myslim ze tento clanek je informaci, informaci velice prinosnou a jsem rad ze byl zverejnen, dozvedel jsem se neco noveho zajimaveho! Muj nazor je ten pokud nejde o Ekonomickou stranku veci, jako ze u tohoto clanku nejde je tato diskuze prinejmensim trapna!
Pokud je nekdo atorem takoveho clanku, tak by mel byt rad ze prinesl neco zajimaveho a ze to lidi zajima, a pokud ho to stve tak si to ma nechat pro sebe a nikomu to neprozrazovat...

To Pavel Páral
26 odpověď odeslal(a) Jiří Kubík ve Středu 10.Srpna 2005 11:06:26
Já osobně chápu, že máte dle zákona právo rozhodovat o tom zda a kde bude Váš článek uveřejněn. V obecné rovině s Vámi souhlasím a máte pravdu.
Osobně si myslím, že pan Tichý se na Váš účet nijak neobohacuje ani si nemyslím, že by Vám mohla vznikat uveřejněním jednoho článku škoda.
Uveřejnění článku chápu jako službu astrologické veřejnosti.
Proto jsem byl Vaší reakcí překvapen.


Re: Autorské právo v praxi
27 odpověď odeslal(a) Karel Tichý ve Středu 10.Srpna 2005 11:17:35
K článku pana Párala:
ano, celý život mám problém rozpoznat nebezpečí do kterého se řítím. K blížícímu se průseru se stavím velkoryse až laxně (Slunce ve Střelci).
Chtěl bych podotknout, že webmastera astrologického portálu dělám jako koníčka, moje profese je v chemickém průmyslu. Dělám na tři směny a nemám tolik času, abych zjišťoval, zda autor 10 let starého článku ještě žije a pokud žije jaké je jeho poštovní adresa, nebo emailová schránka či mobilní číslo. Předpokládal jsem, že každého autora potěší, když se o jeho díle mluví, jeho dílo cituje. Vynaložená námaha a množství času s pátráním mi zase za takový článek nestojí.
Nicméně chtěl bych se panu Páralovi veřejně omluvit a poprosit ho o svolení vrátit článek zpět na původní místo.

Re: Autorské právo v praxi
30 odpověď odeslal(a) Turnovský ve Středu 10.Srpna 2005 13:07:56
http://www.rezonance.cz
Nevím co je na této cause k řešení nebo ke spekulování. Autor si buď přeje, nebo nepřeje někde svoji práci zvěřejnit a pak dá nebo nedá sůj souhlas. Spekulovat proč souhlasí, či nesouhlasí, je zcela zbytečné a nikomu do toho nic není.
Turnovský


Re: Autorské právo v praxi
55 odpověď odeslal(a) Pavel Páral ve Čtvrtek 11.Srpna 2005 13:50:23
Vážený pane Tichý, teče Vám tu po fóru žluč, byť po několika dnech vymazána. V takovémto prostředí se nedá věcně diskutovat (a je pořád o čem ve spojitosti s webovým prostředím: nejen autorský zákon, ale tzv. poštovní zákon v souvislosti se zveřejňováním mailů a zákon o ochraně osobních údajů) ale v takovémto prostředí prostě nechci být spojován s čímkoliv. Omlouvám, ale toto se opravdu nedá: na to nemám žaludek. Končím.
PP

Převzato z diskuzního fora AP
Astrology Pacific   |     |  
Stránka byla upravena programem Made with AceHTML 5 Pro. AceHTML 5.06.1 Pro.
WebPage created per programme  AceHTML 5.06.1 Pro.