Astrology Pacific
Astrology Pacific       |       Zajímavosti       |       Ze starých letopisů      


HOROSKOP ČESKÉ REPUBLIKY PRO ROK 2005

Vítězslav Čížek

O horoskop České republiky se mezi astrology vede spor - odkdy ho začít počítat.

Astrologický kalendář

To je ostatně i odvěký problém historiků. První leden 1993 jako vznik dvou nových států je podle našeho soudu byrokratický nesmysl nehodný horoskopu, protože podle prognostického klíče zvaného sekundární direkce by vývoj u nás musel s dvouletým zpožděním kopírovat vývoj na Slovensku, a to se nestalo. Rozhodnutí o rozdělení státu padlo na schůzi Slovenské národní rady 17. 7. 1992 a Česká národní rada na tento záměr přistoupila svou deklarací z 19. 11. téhož roku. Odtud by se to počítat dalo, jenže tento den nefiguruje v kalendáři jako významný. Samostatná Česká republika dál slaví 28. říjen a převzala československé státní symboly. To hovoří pro kontinuitu horoskopu z roku 1918. Slovensko se ostatně tehdy k novému státu připojilo o dva dny později Martinskou deklarací 30. 10. 1918 a později zase iniciovalo jeho zánik. Jenže i horoskopů 28. října je několik. Nejvěrohodnější se nám jeví Šimandlova korektura na 11:25 SEČ.

Horoskop ČR

Vzhledem k letošnímu merkurickému roku se zaměříme na Merkura republiky. Ten leží ve Štíru, kde umí parádně odmlouvat, a zároveň v desátém domě, tj. sektoru uskutečňování. Jako by tím potvrzoval klišé, že jsme národ reptalů a kibiců, kteří však přes všechno to nesnesitelné remcání odvedou celkem solidní práci. Merkur je ovšem výrazně poškozen kvadraturou Neptuna, planety iluzí, mýtů a levicové ideologie. Tím by se zase dal vysvětlit tradovaný omyl, jímž své sklony k plebejství vysvětlujeme tím, že prostě máme demokracii v krvi.

Co však není klišé ani mýtus, je historií prověřený fakt, že v žádné nástupnické zemi po rakouské monarchii nebyla tak levicová mládež a inteligence jako v Československu. Zatímco např. Maďaři se v šestapadesátém roce pokusili komunistický režim svrhnout (osamostatnili se až po nás, 16. 11. 1918 - a to už Merkur Neptunovi ujel), my jsme ho v osmašedesátém chtěli reformovat. Zrovna tak nevyšla polistopadová prognóza, že komunistické přesvědčení je generační záležitost a že komunisté časem vymřou. Už zase mají zdatný dorost.

Mimořádnou aktivitu levice (dejme tomu vytvoření nějaké mladé intelektuální frakce) lze čekat v září, kdy tranzitující Saturn doputuje k Neptunovi a vyhrotí ideologické spory. V říjnu Jupiter dospěje k meridiánu a Slunci, čímž by případná nová politická síla mohla být uznána za legitimní. Navíc Jupiter v listopadu popojede do trigonu se sebou samotným v sedmém domě, takže veřejnost by vyřešení vládní krize otevřenou spoluprací s komunisty v parlamentu nebo dokonce integrací komunistických ministrů do vlády strávila celkem snadno. V listopadu se totiž skoro současně zastaví Saturn, Uran a Merkur. Merkur dokonce tam, kde je v základním horoskopu, a bude mít Marse v opozici.

Střílet se v opatrnických Čechách nebude, ale domluva na něčem, co přesahuje krátkozraký politický handl „já na bráchu, brácha na mě" limitovaný volebním obdobím, je velmi nepravděpodobná. Pluto se nebezpečně blíží k ascendentu, ale ještě na něj naštěstí nedosáhne. To všechno sečteno i s Plutonem by už opravdu mohlo změnit charakter republiky. Nechceme malovat čerta na zeď, ale preventivní mobilizace by vůbec nebyla marná. Není bohužel zas tak nereálné, že bude třeba čelit snaze udělat z listopadu únor.

Přihlédneme-li k úřednímu horoskopu na 0:00 hodin 1.1. 1993, ani tam není situace růžová, i když ne tak dramatická. A tak snad půjdeme našim politikům příkladem a prohlásíme: Ukáže-li se tato prognóza jako mylná, budeme jedině rádi.

Převzato z astrologického kalendáře pro rok 2005.
web: www.astrologiesnadhledem.cz


Dodatečná poznámka autora:
K horoskopu republiky mám jeden postřeh: v těch starých kalendářích je ČSR podle Danieliho (Šimandla jsem tehdy ještě neznal) a myslím, že Danieli (1936) byl takový trochu chtěně optimistický. Jemu vychází Mars do prvního domu, zatímco Šimandlovi do dvanáctého, a to se mi zdá věrohodnější, protože armáda (Mars) nám nikdy nebyla nic platná. Vyznamenala se akorát v Anglii, což je hodinu proti času, takže relokací se tam z Šimandlova hroskopu vlastně stane ten od Danieliho, kde je Mars v prvním domě. To je myslím zajímavý příklad, jak funguje relokace.
Astrology Pacific   |     |  
Stránka byla upravena programem Made with AceHTML 5 Pro. AceHTML 5.06.1 Pro.
WebPage created per programme  AceHTML 5.06.1 Pro.