Astrology Pacific
Astrology Pacific       |       Zajímavosti       |       Ze starých letopisů      


Spisovatel J. R. R. TOLKIEN

Vítězslav Čížek
Astrologický kalendář

Britský spisovatel John Ronald Reuel Tolkien se narodil 3. ledna 1892 v devět hodin večer v jihoafrickém Bloemfontein a zemřel 2. září 1973 v britském Bournemouthu.

Člověk by se až zdráhal uvěřit, že autorem snového světa Pána prstenů může být střízlivý Kozoroh. Horoskop tohoto literáta nám tak na jedné straně může posloužit jako názorný příklad toho, že postavení Slunce samo o sobě nemá vyčerpávající vypovídací hodnotu, a na druhé straně skýtá příležitost k zamyšlení nad některými zajímavými a na první pohled ne zcela patrnými rysy Tolkienova díla.

Horoskop Tolkiena

Slunce najdeme v pátém domě spisovatelova horoskopu. Toto postavení nesvědčí pouze o nadprůměrných tvůrčích schopnostech zrozence, ale také o vychovatelském nadání (to se mu jako univerzitnímu pedagogovi jistě hodilo) a o dobrém vztahu k dětem. Ostatně to byly právě jeho čtyři vlastní děti, kdo Tolkiena podnítil k vyprávění a písemnému zaznamenávání prvních tajuplných příběhů.

TolkienV hravém pátém domě nadto leží i „spisovatelská" planeta Merkur, která je současně vládcem Tolkienova desátého domu. Ten vypovídá o způsobu uplatnění našich osobnostních předpokladů, o smyslu, či snad spíše účelu našeho života, zkrátka o našem poslání. Vlastní medium coeli navíc leží na prvním stupni Blíženců, kde je Merkur doma. Meridián ve výřečných Blížencích ovládaný Merkurem v pátém domě nás dovede k zajímavému zjištění, že vymýšlení dětských příběhů bylo pro pana profesora vlastně relaxací a slovní hříčkou. O dostatku spisovatelovy fantazie pak nenechává na pochybách Luna ve snivém znamení Ryb spojená s Merkurem sextilem, a to opět naprosto přesným.

Jenže i ten nejhravější a nejzasněnější Kozoroh přece jen zůstává Kozorohem - ten vše, co čeho se pustí, hodlá dovést k naprosté dokonalosti. Pravidla jeho hry nesmějí mít sebemenší skulinku. Ač to zní paradoxně, jeho snění bývá stejně cílené jako všechny aktivity jimiž se zaobírá.

Tolkienova trilogie zdaleka neuchvacuje jen autorovou bezbřehou fantazií, ale hlavně celkovou sevřeností a komplexností. Čím se Hobit, Pán prstenů či Silmarilion odlišují od jiných děl fantasy literatury? V pravém slova smyslu dokonalostí.

Námět boje dobra se zlem je sice možná až trapně otřepaný, nicméně pro zrozence s ascendentem ve Lvu více než typický. Zkušenosti z bojišť první světové války Tolkienovu potřebu vypořádat se s říší temnot bezpochyby ještě posílily.

Z horizontu kvadratizovaného válečnickou planetou Mars lze usuzovat, že Tolkienova tvorba může být jeho zážitky z války motivována daleko více, než bychom očekávali. Navzdory silnému smyslu pro spravedlnost vyjádřenému Saturnem na prvním stupni Vah si o snadnosti vítězství rozhodně nedělal iluze, což dosvědčuje i saturnsko-merkurická kvadratura. Ale přesný trigon, který tento přísný pán času vrhá na střed nebes (realizační bod) hovoří o konečném úspěchu Tolkienova snažení a je zároveň zárukou toho, že nad krásou jazyka Středozemě se bude tajit dech i vnukům našich vnuků.

Tolkienův hrob (klikni na obrázek)
Tolkienovská krajina (klikni na obrázek)

Tolkienův hrob Tolkienovská krajina

Převzato z astrologického kalendáře pro rok 2005.
web: www.astrologiesnadhledem.czAstrology Pacific   |     |  
Stránka byla upravena programem Made with AceHTML 5 Pro. AceHTML 5.06.1 Pro.
WebPage created per programme  AceHTML 5.06.1 Pro.