Astrology Pacific
Astrology Pacific       |       Zajímavosti       |       Ze starých letopisů      


Spisovatel KARL MAY

Vítězslav Čížek
Astrologický kalendář

Německý spisovatel Karl May se narodil 25. února 1842 v deset večer v Hohenstein-Ernstthalu a zemřel 30. března 1912 v Radebeulu blízko Drážďan.

Karl May v Arábii nebo na Divokém západě nikdy nebyl a patrně se ani nesetkal s nikým, kdo ony kraje navštívil. Jeho znalosti exotických zemí byly pouze prostředkované. Všechno si dokázal vymyslet a dlužno říci, že věrohodně (Merkur v Rybách je totiž úžasný fantasta).

Dobrodružství, která autor sám prožil, si zasloužila nejvýš noticku v černé kronice lokálního listu a předurčila ho spíše k psaní sociálněkritických románů o těžkém životě bezvýznamných chudých lidí. O tom svědčí i převaha planet v severozápadním kvadrantu, tj. 4.-6. domě, která pokud zrozenci rovnou nehází klacky pod nohy, určitě jeho životní dráhu neusnadňuje.

Karl May se narodil jako slepé dítě a zraku nabyl až v pěti letech. Nouze a kvadratura Mars-Saturn z něj učinily mladého zlodějíčka a rváče. Sedm let strávil ve věznicích, pak se vypracoval na novináře a autora sešitových románů na pokračování. Roku 1874 vešel ve známost svými příběhy o indiánech.

Karl May

Ascendent Mayova horoskopu leží ve Vahách a je tedy zákonité, že v jeho knihách musí vítězit spravedlnost. Meridián ve Lvu zase potvrzuje tvůrčí rozmach a potřebí vymanit se z neutěšených podmínek. Mayovky ostatně vždycky nejvíc hltali kluci ze stejného sociálního prostředí, z jakého vzešel jejich autor. Kreativní pátý dům je obsazen Uranem (originalita) a retrográdním Merkurem, planetou spisovatelů.

Karl May

Spisovatelský třetí dům je obsazen nepřesnou konjunkcí Jupitera se Saturnem, jakýmsi dozvukem mesiášského aspektu, jejž zmíněná konstelace v tradiční astrologii symbolizuje. Old Shatterhand a Vinnetou ostatně vystupují jako neposkvrnění spasitelé a není v tom kupodivu vůbec nic schematického, neboť potřebným pomáhají silou svého vnitřního dobra, nikoli nadlidskými schopnostmi (Batman) nebo posíleni ideologií (Timur a jeho parta).

Jupiter a Saturn trigonem a sextilem odlehčují (tzv. přemosťují) přesnou opozici Merkura v Rybách s Lunou v Panně. Emotivní Luna se tedy nachází v Merkurově znamení, takže máme v horoskopu další literární prvek. Uměleckou konfigurací je i spojení Slunce s Venuší, jež Mayovi pomohlo k popularitě.

Planety jsou ve čtvrtém domě představujícím naše životní zakotvení. To vysvětluje, proč Karl May nikdy nikde nebyl a proč Old Shatterhand byl rodem Němec. Pozornému čtenáři a filmovému divákovi narážky na hrdinův původ jistě neunikly.

Horoskop autora dobrodružných pohádek se spravedlivým koncem je hezkým příkladem Merkura v Rybách, který si i v tom nejbeznadějnějším zapadákově dokáže vysnít fantastické světy.

Karl May
Převzato z astrologického kalendáře pro rok 2005.
web: www.astrologiesnadhledem.cz

Astrology Pacific   |     |  
Stránka byla upravena programem Made with AceHTML 5 Pro. AceHTML 5.06.1 Pro.
WebPage created per programme  AceHTML 5.06.1 Pro.