Ze starých astrologických letopisů      |


Spisovatel HANS CHRISTIAN ANDERSEN

Vítězslav Čížek
Astrologický kalendář

Dánský spisovatel Hans Christian Andersen se narodil v Odense 2. dubna 1805 čtvrt hodiny po půlnoci a zemřel 4. srpna 1875 v Kodani.

Nadaný synek chudého ševce s pomocí králova rádce vystudoval filologii a už za studií debutoval básnickou sbírkou Umírající dítě. Po úspěchu autobiografického románu Improvizátor třicetiletý Andersen získal státní plat jako básník. Psal básně a cestovní črty, v letech 1831-1837 podnikl řadu cest hlavně po Německu, kde mu vyšla autobiografická Pohádka mého života, a byl také jedním z prvních pasažérů prvního zaručeně českého parníku Bohemia na Labi.

Napsal několik dalších románů, ale jeho hlavní přínos světové literatuře tvoří pohádky. Jak vlastní, které byly přeloženy do 80 jazyků, tak sebrané. Andersen byl ostatně současníkem německých bratří Grimmů, rovněž jazykovědců.

Andersenovy pohádky dětem někdy nahánějí strach. Zvlášť máte-li ono krásné vydání s působivými ilustracemi Cyrila Boudy. Obrázek kostlivce na královském trůně musí vyděsit snad každé dítě.

Hans Christian Andersen

Morbidnost Kytice si můžeme vysvětlit tím, že Karel Jaromír Erben byl Štír. Ale konstruktivní Beran s ascendentem ve Střelci a meridiánem ve Vahách? Meridián leží na tzv. kritickém stupni, ale tím bychom spíš vysvětlili, proč se Andersen stal státem placeným básníkem. To bylo věru pohádkové řešení jeho existence. Možná to má na svědomí Mars na hrotu osmého domu, který bývá spojován s věcmi posledními. Mars je v trigonu se spravedlivým Jupiterem, vládcem ascendentu, a nepřipustí žádnou nepravost. Ascendent v idealistickém a také cestovatelském Střelci (jedna z Andersenových pohádek je přece o létajícím kufru) přibírá Uranův sextil z devátého, tj. střeleckého domu. To snad mohlo autora inspirovat k netradičním myšlenkovým postupům i k tomu, že jeho pohádky nejsou určeny pouze dětem.

Slunce se nachází ve spisovatelském třetím domě v konjunkci se spisovatelskou planetou Merkur. V třetím domě, ovšem v Rybách, je též Venuše, exaktně trigonovaná Neptunem ze Štíra. I odtud možná pramení časté motivy smrti, ale především záviděníhodná fantazie.

Slunce a Merkur tvoří opozici se Saturnem, odtud ta vážnost. A také nutnost dát ponaučení, jak si v životě počínat: zodpovědně, důstojně a nikdy nezradit svůj úděl. U Andersena nenajdeme žádnou chytrou horákyni, děvčátko se sirkami se nesníží k žebrotě, cínový vojáček se nezachrání mazaným fíglem českého Honzy, slavík nevymění svobodu za zlatou klec.

Beran je zvyklý říct každému všechno na rovinu. Proto Andersen vmete císaři do tváře, jak se to má s jeho novými šaty. Andersenovy pohádky jako by v druhém plánu obsahovaly přípravu na dospělost. Jakési jemné upozornění, že to krásné a snové jednou skončí a nastoupí tvrdá realita.

Převzato z astrologického kalendáře pro rok 2005.
web: www.astrologiesnadhledem.cz
Hans Christian Andersen malá mořská víla

Prosím, klikni na obrázek
Please, click the thumbnails to see each image in its normal size


Astrology Pacific   |     |  
Stránka byla upravena programem Made with AceHTML 5 Pro. AceHTML 5.06.1 Pro.
WebPage created per programme  AceHTML 5.06.1 Pro.