Měsíc  Astrology Pacific Slunce
Astrology Pacific       |       Zajímavosti       |       Ze starých letopisů      


Spisovatel SALMAN RUSHDIE

Vítězslav Čížek
Astrologický kalendář

Salman Rushdie se narodil 19. června 1947 pět minut po šesté hodině ranní v indické Bombaji.
Při zběžném pohledu na jeho horoskop zdánlivě nic nehovoří pro to, že by nositel této nativity měl být příčinou celosvětového pozdvižení, které jeho Satanské verše bezesporu způsobily. O poprask kolem knihy se však více než sám autor nechtěně zasloužil íránský duchovní vůdce Chomejní, který nad spisovatelem vyřkl rozsudek smrti.

Část tehdejšího islámského světa Rushdieho obvinila, že pod roušku literárního díla skryl svou údajnou nenávist vůči islámu. Od zrozence se Sluncem přímo na ascendentu (byť v dvojitém znamení Blíženců) se však nějaký dvojsmysl nebo dokonce zastírání nedá příliš očekávat. Kontroverzní spisovatel je podle všeho spíše člověkem přímým a otevřeným.

Salman Rushdie

V jeho prvním domě kromě Slunce leží i Luna, která současně vládne druhému domu v Raku, na jehož samém hrotu stojí „spisovatelská" planeta Merkur. Druhý dům spravuje i majetkové záležitosti zrozence, a tak není divu, že první Rushdieho reakcí na zákaz knihy indickou vládou nebyl strach, ale rozčilení nad ušlým ziskem. Teprve postupem času si uvědomil reálnost hrozby a požádal o policejní ochranu.

Tato jistá těžkopádnost chápání spojená s polohou Merkura ve druhém domě, jenž je analogií znamení Býka, se v žádném případě nedotýká Rushdieho literární činnosti. Tato planeta je totiž znamenitě aspektována jednak jupiterským trigonem z „tvůrčího" pátého domu i exaktním sextilem od Marta ležícího v domě jedenáctém.

Tento aspekt vypovídá o energičnosti a razanci myšlení a opět dosvědčuje, že zrozencův literární talent doprovází i nemenší nadání obchodní. I když to jistě nebyl autorův záměr, právě díky skandálu prodejnost Rushdieho knih mnohonásobně vzrostla. Mars v jedenáctém domě není pouze dárcem popularity, ale také obdaruje smyslem pro čest a fair play, takže jakékoliv podezření ohledně zneužívání vypjaté situace je nemístné. O reálnosti ohrožení, v němž se Rushdie v souvislosti se svou tvorbou ocitl, dostatečně vypovídá opozice Jupiter-Mars z pátého do jedenáctého domu.

Nicméně osm z deseti planet leží ve východní, tedy levé polovině horoskopu, což dává tušit, že nositel bude spíše sám pánem vlastního osudu, než aby se jím nechal zmítat. To spolu s Martovou pozicí v Býku a zmíněným sextilem této planety s Merkurem v druhém domě znamená, že by bylo chybou považovat nesměle a plaše působícího Rushdieho za nepraktického intelektuála s nedostatkem smyslu pro realitu.

Venuší a Neptunem výtečně aspektovaný Saturn v druhém domě nadto hovoří o tom, že naděje autorových případných dědiců ohledně zisku z prodeje autorských práv jistě nebudou marné.Převzato z astrologického kalendáře pro rok 2005.
web: www.astrologiesnadhledem.cz
Astrology Pacific   |     |  
Stránka byla upravena programem Made with AceHTML 5 Pro. AceHTML 5.06.1 Pro.
WebPage created per programme  AceHTML 5.06.1 Pro.