Měsíc  Astrology Pacific Slunce
Astrology Pacific       |       Zajímavosti       |       Ze starých letopisů      


Spisovatel
ALBERT CAMUS


Vítězslav Čížek
Astrologický kalendář

Hlavní představitel francouzského existencialismu se narodil 7. listopadu 1913 v alžírském Mondovi, zemřel 4. ledna 1960 při autonehodě u vesnice Villeblevin.

Camus„Ach, dívenko, vrhni se znovu do vody, abych měl ještě jednou příležitost zachránit nás oba!" vykřikne v závěru románu Pád jeho smutný hrdina - a do úst mu to nemohl vložit nikdo jiný než Štír. Pád je zpovědí člověka, který se nikdy nevyrovnal se svým selháním, když se před dávnými lety neodvážil skočit do Seiny pro tonoucí dívku. Byl za to potrestán prožitím života bez jakéhokoli smyslu.

Předčasná smrt předního francouzského intelektuála a nositele Nobelovy ceny značně zmytizovala spisovatelův život a výklad jeho díla.

Téma smrti a vůbec všeho mezního bylo pro Štíra Camuse prvořadé. Jeho slavná esej Mýtus o Sisyfovi je vlastně úvahou o sebevraždě. Proto musíme zdůraznit, že Albert Camus neseděl za volantem. Řízení vozu na klikaté silnici za špatné viditelnosti nezvládl jeho přítel Michel Gallimard, s jehož rodinou se spisovatel vracel do Paříže po vánočních a novoročních svátcích strávených na jihu Francie.

Albert Camus

Camusovo „kolečko" je nádherný příklad, jak má vypadat horoskop spisovatele. Ascendent v analytické Panně, meridián ve všestranných Blížencích. Oběma znamením vládne Merkur. Ten se jako vládce ascendentu nachází ve Střelci ve třetím, tedy „spisovatelském" domě. Trigon Saturn-Venuše ve svém domicilu ve Vahách: obrovská schopnost soustředit se na tvorbu. Luna ve Vodnáři na hrotu šestého domu v trigonu s meridiánem: sláva na základě oceněné práce, jež se vymyká konvencím. Uran v pátém domě v sextilu s Merkurem: vzpurná kreativita. Jedna Camusova esej se jmenuje příznačně Člověk revoltující.

SysifosJsou zde však i dynamické aspekty. Kvadratura Venuše-Mars byla jistě příčinou řady sporů, byť se odehrávaly na akademické půdě. Luna tvoří přesný kvinkunx s Neptunem na hrotu 11. domu a Camus neměl nouzi o protivníky a odpůrce.

Byl jeden z nemnoha francouzských vzdělanců své doby, jenž si s komunistickým učením ani lehce nezakoketoval. Následující výrok je známý, ale neví se, že ho na adresu jednoho komunisty pronesl právě Camus a zaznamenal do svého Zápisníku:

„Skutečný problém je v tomhle: ať se stane cokoli, já vás budu vždycky hájit proti puškám popravčí čety. Zato vy budete nucen souhlasit, aby mě zastřelili. Přemýšlejte o tom."

CamusTato slova jsou rovněž štírovsky kategorická a astrologa překvapí, protože Camusův Neptun je stacionární a měl by tedy zrozence učinit hlasatelem ideologie. Zvlášť když nemá žádné harmonické aspekty. Neptun byl totiž objeven dva roky před vydáním Komunistického manifestu a stal se symbolem totalitních učení. Dalo by se "říci, že štíří rentgenový pohled do jádra věci spolu s Merkurovým intelektem v Camusově případě překonaly Neptunovy nebezpečné svody a pomohly spisovateli definovat absurditu a vzdorovat jí.
Převzato z astrologického kalendáře pro rok 2005.
web: www.astrologiesnadhledem.cz
Astrology Pacific   |     |  
Stránka byla upravena programem Made with AceHTML 5 Pro. AceHTML 5.06.1 Pro.
WebPage created per programme  AceHTML 5.06.1 Pro.