Schopenhauer o vlivu planet na náš věk.
K. Idz
Německý filosof Schopenhauer zmiňuje se ve svých aforismech k „Životní moudrosti" o vlivu planet na životní věk člověka. Pro zajímavost uvádím zde jeho slova:
„V planetách arci není životní běh jednotlivců předznamenán, jak se domnívala astrologie. Přece však život člověka souvisí do jisté míry s planetami a určitému věku odpovídá též určité nebeské těleso neboli planeta, a to v přesné posloupnosti.
V desátém roce života vládne Merkur. Jako on i člověk v té době pohybuje se rychle a snadno v úzkém svém kruhu. Nepatrné věci a okolnosti dovedou změniti jeho smýšlení. Zato však se mnohému naučí a za vlády tohoto boha chytrosti a výmluvnosti snadno si osvojuje rozličné poznatky.
Ve dvaceti letech uplatňuje svůj vliv Venuše; láska a žena ovládají člověka.
V třicátém roce vládne Mars. Člověk bývá prchlivý. Síla, odvaha, bojovnost a vzdor jej řídí.
Ve čtyřicátém roce uplatňuji se 4 planetoidy. Život lidský se rozrůstá do šíře. Člověk je užitečný a sám hodnotí vše, věci i lidi, podle jejich užitečnosti. Je to předně Ceres, která tu vládne. Pod vlivem Vesty upevňuje své panství. Ovlivněn Palladou osvojil si člověk jen věci nejnutnější a za vlivu Junony vládne paní domu — manželka.
Padesátý rok je pod vlivem Jupitera. Člověk již prožil mnoho a proto se cítí povznesen nad mladší pokolení. V plném rozkvětu svých sil, bohat zkušenostmi a poznatky, dosáhl (podle své individuality a svého postavení) autority u všech, kteří s ním přicházejí do styku. Proto také není přístupen rozkazům, ale je nakloněn sám poroučet. Je nyní povolán, aby ve své sféře vedl a vládl. Tak vrcholí Jupiter a s ním i muž padesátiletý.
V šedesátém roce nastupuje svou vládu Saturn a s ním objevuje se i zdlouhavost a tuhost olova. Mnozí starší podobají se mrtvým.
Posléze přichází Uranos. A to se již odchází do nebe, jak to naznačuje již samé jméno planety.
Neptuna (tak jej nazvala jen prostá bezmyšlenkovitost) nemohu zde připomínati, poněvadž jej nemohu jmenovati vlastním jeho jménem; jest to Eros." Až potud Schopenhauer.
A co nám o tom praví astrologie?
Zde přicházejí v úvahu také Měsíc a Slunce, neboť mají mocný vliv na věk člověka.
Podle astrologie působí Měsíc na člověka v dětském věku až do 7 let a vytváří zevní tvar těla. Slunce uplatňuje se svým vlivem v druhé polovině života od 22 do 41 let života a působí také na rozvoj vyššího poznání pozemského i duchovního.
Astrologie nám dále praví, že vliv Merkura uplatňuje se na člověku v době od 7 do 14 let, Venuše od 14 do 22 let, Mars od 41 do 56 let, Jupiter od 56 do 68 a Saturn, jemuž podléhá stáří člověka, od 68 do 98 let.
S planetoidy se astrologie nezabývá, ježto jejich vlivy jsou nám dosud málo známy.
Je jistě zajímavé, že Schopenhauer jako filosof, který se chmurné díval na svět, věřil ve souvztažnost mezi člověkem a planetami.
Ačkoliv jest astrologie starého původu a během dlouhých let bádání a pozorování stanovila své poznatky, jsou v naší době myslitelé (o jiných ani nemluvím), kteří se vyhýbají poznatkům o působení planet na lidský život. Jejich vývody jsou obyčejně pouhé rozumářské uzávěry bez přesvědčení o pravdivosti astrologie a pro ty platí výrok Newtonův. Když totiž astronom Halley útočil na astrologii, odpověděl mu tento slavný anglický fysik a filosof Newton: „Já sem astrologii studoval, pane Halleyi, ale vy nikoli!"
Podává K. Idz.
Převzato z Pohledy do budoucna 1937 - astrologicko-spiritualistické ročenky pro rok 1937, kterou laskavě zapůjčil astrolog pan Břetislav Hemerle.
Prosím ochotného návštěvníka o zapůjčení chybějících Pohledů do budoucna a to ročníků 1928, 29, 31, 33, 34.
|