Astrology Pacific       |       Ze starých letopisů      
Co to je horoskop okamžiku?

JUDr. Svatopluk Svoboda, CSc.


svoboda Řada čtenářů zasílá své dotazy do rubriky „Zeptejte se hvězd", ve které se snažíme najít vhodnou odpověď buďto z jejich radixů nebo za použití některých prognostických metod (primární nebo sekundární direkce, solární horoskopy, tranzity) nebo techniky srovnávání horoskopů dvou osob (synastrie, partnerské srovnání). Všechny tyto metody jsou závislé na tom, zda čtenář zná dostatečně přesně svůj čas narození. Mnohokrát se ale zjistilo, že udaný čas narození není správný a tím může dojít k nepříjemnému zkreslení astrologova závěru. Řadu těchto problémů může odstranit tzv. horární (hodinová, dotazová) astrologie, která patří k jedněm z nejstarších astrologických technik. Její novodobá forma vychází z díla anglického astrologa Williama Lillyho „Christian Astrology" z roku 1647 a je velmi oblíbená nejenom v Anglii, ale i v evropských severních zemích (Švédsko, Dánsko) a v Holandsku, dokonce i v takových zemích, jako je Indie, kde řada lidí nezná ani den svého narození, tím méně potom přesný čas.

Postupem času se vyvinuly tyto hlavní formy horární astrologie:
- Vlastní horární (dotazová) astrologie: V těchto případech sestavujeme horoskop k nalezení odpovědi na speciální otázku, kterou jsme si položili sami nebo která byla položena astrologovi.
- Horoskopy událostí: To jsou horoskopy, které jsou sestaveny pro určité místo a pro určitý čas, kdy dochází k nějaké významné události, jako je například sňatek, žádost o cokoliv, pokřtění nového letadla, lodi, koupě auta, postavení domu, politické nepokoje, zahájení volební kampaně apod. Podobné horoskopy pomáhají k lepšímu pochopení průběhu budoucích událostí, k nimž byl jimi dán prvotní podnět.
- Horoskopy elekční, t.j. horoskopy výběru (elekce) vhodné doby: To jsou horoskopy, které propočítáme předem tak, abychom získali pro určité důležité jednání nejvhodnější postavení hvězd, např. pro podpis určité smlouvy, pro založení určitého podniku, sdružení, spolku, pro uzavření manželství a podobně.
- Politická astrologie: To je astrologie, která sestavuje horoskopy pro jednotlivé země, státy, pro důležitá mezinárodní jednání, pro uzavírání mírových smluv apod. Zde musím upozornit na knížku americké astroložky Joan Quigleyové „Co řekly hvězdy" s podtitulem (Astrologie v Bílém domě), která vyšla také u nás česky a popisuje vliv astrologie na politiku jednoho z nejúspěšnějších prezidentů USA Ronalda Reagana.
- Konzultační horoskopy: Horoskopy sestavované praktickými astrology pro okamžik příchodu klienta na poradu. Z těchto horoskopů lze získat informace nejenom o současné situaci klienta, ale i o vývoji v nejbližší budoucnosti.

svoboda2

Astrologie je v Anglii jako kolébce horární astrologie velmi oblíbená, v Londýně ve čtvrti Covent Garden v ulici Neal Street je dokonce obchod specializovaný pouze na astrologickou problematiku, kde dostanete různou astrologickou literaturu nebo různé předměty, amulety apod., můžete si dát dokonce na počkání sestavit horoskop. Ilustrační obrázek je z mého pobytu v Londýně letos o Velikonocích. JUDr. Svatopluk Svoboda, CSc.

Převzato z Astra ročník 1997.
Astrology Pacific 2   |   Ze starých letopisů   |     |  
Stránka byla upravena programem Made with AceHTML 5 Pro. AceHTML 5.06.1 Pro.
WebPage created per programme  AceHTML 5.06.1 Pro.