Astrology Pacific       |       Zajímavosti       |       Ze starých letopisů      

Povídání o Zvěrokruhu


Vítězslav Čížek


      Paseka Milí čtenáři!
      S astrologií, velikým tabu posledních desetiletí, se nyní setkáváte stále častěji. Astrologie je jeden ze způsobů poznání člověka a jeho zdokonalení. V okamžiku vrcholící životní krize můžete vytočit linku důvěry, jít se vyzpovídat, navštívit veřejný dům, ožrat se, poradit se s advokátem - specialistou na rozvody, a také vyhledat kartářku nebo astrologa. Proti gustu žádný dišputát, říkával pan mlynář toče pikslou mezi prsty a šklíbě se. Astrologie se při vší své ctižádostivosti nepovažuje za jediné správné poznání - na rozdíl od nebožtíka marxismu-leninismu.

      Zakoupením Pasekova kratochvilného astrologického kalendáře jste zvolili cestu, která vám snad vyhovuje, a než se po ní vydáte, věnujte prosím chvilku stručnému návodu k použití. Horoskop je věc individuální a neopakovatelná. Existují samozřejmě podobnosti, shody a neshody. Postavení planet v den vašeho narození není problém nalistovat v efemeridách. Jenže k sestavení individuálního horoskopu je třeba znát co nejpřesněji čas narození a zeměpisné souřadnice. Podle toho se Zvěrokruh, v němž má každé znamení spravedlivě přiděleno 30 stupňů obloukové míry, dělí ještě do dvanácti individuálních domů, jejichž proporce nejsou stejné a závisejí na denním čase a zeměpisných souřadnicích. Ve stavebnictví se měří na centimetry, ve strojírenství na milimetry, v astrologii na minuty. Prohlášení „Narodil jsem se brzo ráno, někdy mezi pátou a sedmou" je astrologovi platné asi jako údaj do kolonky „místo narození": někde na Sibiři. Avšak nezoufejte, zkušený astrolog je schopen podle důležitých životních událostí zkorigovat čas vašeho narození zpětně, aby mohl ve vašem horoskopu vypočítat důležité body a pustit se do prognózy. Je to ovšem náročná a zdlouhavá práce. Proto vyzývám nastávající a budoucí matky, aby si nechaly odpovědnou osobou zaznamenat čas narození svého potomka a daly mu tak možnost nechat si jednou sestavit spolehlivý horoskop. Vzpomínám si, že v tzv. „krizových letech" 1968 a 1969 se v řadě porodnic dávaly na odchod pamětní kartičky, v nichž byl uveden i přesný čas narození dítěte. Tato tradice si rozhodně zaslouží obnovit.

      Horoskop není výsadou člověka. Horoskop může mít i vyhlášení republiky, založení akciové společnosti nebo amatérského divadla, a také váš pejsek nebo kočička. Horoskop je průmět postavení planet v určitém okamžiku do určitého místa. Tím vznikne obrazec, z něhož lze vyčíst životní možnosti a tendence. Tento horoskop se jmenuje radix (latinsky kořen, základ). Z něho pak vycházejí výpočty budoucnosti. Planety neboli „hvězdy bludné" se pohybují výhradně dvanácti souhvězdími Zvěrokruhu. V astrologii bereme za planety i Slunce a Měsíc. Mají zvláštní statut „nebeských světel", protože jejich vliv je nejsilnější a rozhodující. Slunce je základem životní síly, ale planet máme zatím celkem deset. Vliv devíti ostatních může sluneční charakter posílit, nebo také přisoudit zrozenci řadu vlastností úplně jiného znamení. A zdaleka ne na každého platí schematické definice z bulvárních plátků, že každý Vodnář je nutně anarchista, každý Štír suverénní děvkař a každá Lvice panovačná semetrika. Další rozšířený omyl je, že dva lidé, kteří slaví narozeniny v týž den, ale narodili se rok po sobě, mají stejný horoskop. Tak to ani náhodou! I kdyby se narodili v týž den a rok, důležitou roli zde mohou sehrát čtyři minuty nebo vzdálenost mezi Prahou a Košicemi. Se zevšeobecňováním musíme být v astrologii velmi opatrní.

      Planety ve Zvěrokruhu spolu svírají úhly. Jen některé z nich mají význam a nazývají se aspekty. S tímto pojmem se v kalendáři budete setkávat. Trigon a sextil (třetina a šestina kruhu, čili 120 a 60 stupňů) jsou hlavní dobré aspekty. Opozice a kvadratura (180 a 90 stupňů) jsou hlavní aspekty špatné. Konjunkce (spojení, čili O stupňů) je dobrá nebo špatná podle toho, které planety se setkávají. Konjunkce Venuše s Jupiterem představuje všechno dobro a krásu světa, konjunkce Venuše se Saturnem naopak špatnost. Aspekty v osobním horoskopu jsou trvalé. Pohyb planet vytváří na přechodnou dobu aspekty s planetami v radixu. Tyto přechody planet se nazývají tranzity. Tranzit Luny, která proběhne Zvěrokruhem za měsíc, trvá dvě až tři hodiny. Tranzit Plutona, který obíhá 249 let, působí i několik roků. Dočtete-li se v kalendáři, že je vám některá planeta příznivě nakloněna a jinou že máte v opozici, myslím tím tranzity k vašemu Slunci. Tranzity k ostatním planetám nemohu popsat, to bych musel znát osobní horoskopy všech čtenářů a sestavit pro každého osobní kalendář.

      Náš astrologický kalendář je sestaven podle mundánního, čili světového tranzitu. Každý den má svůj charakter, a ten se každému člověku promítá do některého z dvanácti domů, čili do některé životní sféry. Z toho už lze usuzovat na reakce a nálady okolí. Bude-li např. Venuše v konjunkci s Merkurem, nic mimořádného se nestane. Je výhodné domlouvat si schůzky a potěšit se uměním. Bude-li však třeba v pátek odpoledne Měsíc v konjunkci s Uranem či Plutonem, pak se vyplatí odjet na víkend až v sobotu ráno, protože nevíte, kdo zrovna usne za volantem, když už se to nestane přímo vám. Abyste se dověděli vše o své vlastní a jedinečné neopakovatelnosti, musíte navštívit svého astrologa. Náš kalendář vám pomůže alespoň v tom, abyste zbytečně nevyráželi do ulic v protiatomové pláštěnce, když stačí obyčejné paraple.

      A ještě malá poznámka: škrtněme Skopce a říkejme důsledně Beran. Astrologie byla u nás padesát let v ilegalitě, a ani předtím neměla ustálenou, či spíše důsledně dodržovanou terminologii. Tradiční venkovské reálie jsou nám v době traktorů a chemických postřiků už vzdálené, a kdybychom se drželi Skopce, následující znamení by musel být logicky Vůl. A to by si Býci, kteří jinak bývají klidní a vypění až při poslední kapce do džbánu své trpělivosti, určitě nenechali líbit.

Povídání o Zvěrokruhu

      Zvěrokruh symbolizuje vznik, průběh a konec lidského života. Astrální rok začíná vstupem Slunce do znamení Berana, tedy prvním jarním dnem. Každé znamení zaujímá 30 stupňů kruhu v tomto pořadí: Beran, Býk, Blíženci, Rak, Lev, Panna, Váhy, Štír, Střelec, Kozoroh, Vodnář a Ryby. Jejich význam lze vyjádřit symbolickými pojmy: myšlenka, slovo, čin, prostor, energie, hmota, řád, pokušení života a smrti, touhy, uskutečnění, oživení, oběť. Potíž je v tom, že oněch 365 nebo 366 dnů v roce je třeba vtěsnat do 360 stupňů ekliptiky. Slunce uběhne zhruba l stupeň za den, ale protože jeho dráha je elipsovitá, je to v obratníkových znameních (Rak, Kozoroh) o nějakou tu úhlovou minutu víc a v rovnodennostních znameních (Beran, Váhy) zase méně. V praxi to znamená, že lidé narození od 20. do 23. dne v měsíci někdy nevědí, ke kterému znamení se hlásit. V kalendáriu pro letošní rok jsou vstupy Slunce do znamení uvedeny přesně na minutu, takže dětem, které se letos narodí, můžete koupit zlatý řetízek s tím zaručeně správným znamením. Nicméně na hranicích znamení není ostnatý drát ani závora, přechod chvíli trvá, a hlavně poslední dva až tři stupně znamení už nabírají vlastnosti znamení následujícího, takže nejste-li si jisti, zda dejme tomu 21. dubna ráno v roce vašeho narození stálo Slunce ještě v Beranu, nebo už v Býku, klidně se hlaste k nastupujícímu znamení Býka, i kdyby vám do něj pár úhlových minut scházelo.

      Termín „Slunce ve znamení" znamená, že Slunce svítí na Zemi skrze určité ze dvanácti znamení Zvěrokruhu. Na půlnoční obloze pak stojí ve středu znamení protilehlé. O prázdninách, když je Slunce v Raku, můžeme na noční obloze pozorovat souhvězdí Kozoroha. Souhvězdí Raka naopak můžeme spatřit o vánocích při návratu z půlnoční mše. A ještě jednoduché pravidlo k určení polohy Měsíce. Stačí nám k tomu obyčejný kalendář, v němž jsou uvedeny úplňky, čtvrtě a novoluní. Postavení Slunce se dovíte z našeho kalendáře, krom toho je léta uváděno u předpovědí počasí např. v Lidové demokracii. Fáze Měsíce rovněž uvádíme. Novoluní je konjunkce Slunce s Měsícem, obě planety jsou v témže znamení. Úplněk je opozice, Měsíc je ve znamení protilehlém ke slunečnímu. Čtvrtě potom kvadratury. Příklad: Slunce ve znamení Vodnáře. Při novoluní je Měsíc rovněž ve Vodnáři. Při první čtvrti v Býku, při úplňku ve Lvu, při poslední čtvrti ve Štíru. Měsíc prochází znamením dva až dva a půl dne, takže dva dny poté, co byl v daném příkladu ve Štíru, je logicky ve Střelci.

      A nyní už k vlastnostem znamení. Zvěrokruh se dělí na trigony podle živlů a kříže podle síly. Čtyři živly - oheň, země, vzduch, voda -odpovídají tradičnímu dělení povah na choleriky, melancholiky, sangviniky a flegmatiky. Znamení téhož živlu se vyznačují vzájemnou sympatií a soudržností v partnerství. Znamení ohňová jsou: Beran, Lev a Střelec. Zemská: Býk, Panna a Kozoroh. Vzdušná: Blíženci, Váhy a Vodnář. Vodní: Rak, Štír a Ryby. Malá nutná vysvětlivka: Štír je opravdu znamení vodní, třebaže štír s malým š je potvůrka suchozemská, a Vodnář je opravdu znamení vzdušné. Voda, kterou ten chlapeček vylévá z amfory, je alfa a omega, symbol pralátky, nadbytek vědomí rozlévaného dalším lidem. Německy se Vodnář řekne Wassermann stejně jako vodník čili hastrman. Angličtina používá „Vodonoše" (Watercarrier).

      Kříž základní, někdy zvaný kardinální, tvoří znamení Beran, Rak, Váhy a Kozoroh. Jsou to znamení obratníková (Rak, Kozoroh) a rovnodennostní (Beran, Váhy). Pevný kříž tvoří Býk, Lev, Štír, Vodnář. Pohyblivý, nebo také proměnlivý kříž tvoří Blíženci, Panna, Střelec a Ryby. Charakteru znamení odpovídá pořadí individuálních domů v horoskopu. Domy kardinální, I., IV., VII. a X., jejichž obsazení planetami se považuje za rozhodující pro určení charakteru člověka, se zpravidla označují římskými číslicemi. Tvoří spolu kvadratury a opozice a spíš se spolu nesnášejí. Tím ovšem nechceme tvrdit, že Beran nemůže žít s Váhou. U partnerů je třeba zkoumat vztah mezi mužovým Sluncem a Lunou ženy. Tvoří-li dobrý aspekt, pak je vše v pořádku bez ohledu na vztah Sluncí. Jedno ze starých pravidel zní, že vůbec nejlepší je, aby žena měla Lunu ve stejném znamení jako muž Slunce. Tím je zaručeno zdárné potomstvo.

      Kardinální znamení se vyznačují silou a rozhodností. Pevná zvládají realitu svou odolností a neústupností, pohyblivá přizpůsobivostí. Nelze říci, že by znamení pohyblivá byla proti kardinálním v nevýhodě. Každý jsme do života vybaven jinak a naučit se mistrně zacházet se svou vlastní zbraní, byť to dalo velkou práci, má větší naději na úspěch než spekulovat, co si raději pořídit jiného.

      Aby to nebylo jednoduché, každé ze tří znamení trigonu živlů má jiný stupeň síly. Například ze znamení ohňových je Beran kardinální, Lev pevný a Střelec pohyblivý. Každé ze dvanácti znamení má tedy svou osobitou kvalitu. K tomu přistupuje další dělení. Znamení lichá - Beran, Blíženci, Lev, Váhy, Střelec a Vodnář jsou mužská, denní, elektrická, kladná, extrovertní. Znamení sudá - Býk, Rak, Panna, Štír, Kozoroh a Ryby jsou ženská, noční, magnetická, záporná, introvertní. Specifikace je obsáhlá, toto jsou jen základní vlastnosti. Nelze říci, že existují znamení dobrá a špatná. Každé má své plus a minus, obětí pověr se stal zejména Štír, hlavně pro svou analogii s 8. domem v horoskopu - domem smrti. Podle jakéhosi statistického šetření se ve Štíru rodí o trochu více zločinců než v ostatních znameních, ale na druhé straně jsou Štíři schopni maximální oběti. Mezi piloty kamikadze a vojáky, kteří šli na jistou smrt, měli Štíři nadprůměrné zastoupení. Zrovna tak znamení Vodnáře, které je spojováno s myšlením do budoucna a nadprůměrným výskytem mimořádných osobností, má své minus v nadprůměrném zastoupení mezi chovanci ústavů pro choromyslné.

      Astrologie je nauka o tom, jak osudu lépe čelit, a ne jak se na něj lépe vymlouvat. Prvním krokem v řešení problému je vždy - i neastrologicky - jeho poznání. Nářky typu „kdybych já se byl narodil o týden dřív a byl ještě Lev, a ne už Panna, tak jsem dneska mohl být šéfem kliniky, a ne jenom sekundářem," k řešení nevedou. Jsem-li uvržen do hladomorny a mezi zpřeházenými kostmi předchůdců náhodou nahmatám starou lžíci, napřed si oťukám zdi, a pak se začnu prohrabávat ven tou, která je nejtenčí. Mám-li v horoskopu naději stát se spisovatelem, třebas uznávaným až po smrti, pak je rozumnější věnovat síly tomuto cíli a neplýtvat jimi na trapné pokusy stát se lvem salónů nebo úspěšným finančníkem. A onen smyšlený sekundář v Panně udělá nejlíp, když plonkovým časem o nočních službách nebude mrhat na vymýšlení piklů proti šéfovi - Lvu, ale věnuje ho studiu a na kongresu prosloví přednášku, na jakou se jeho nadřízený Lev nikdy nezmůže z toho prostého důvodu, že je příliš zaměstnán společenským životem a reprezentací svého stavu. Špatná a dobrá znamení prostě škrtáme, protože je to jinak. Kosmogram, jak dnes moderní astrologové na Západě, zejména zastánci astropsychologie a kosmobiologie, nazývají horoskop můžeme přirovnat k disketě s programem. Je to samozřejmě velká danost. Nám je však dána volba: buď zasuneme disketu, zmáčkneme ENTER, položíme si nohy na stůl, zapálíme cigáro a budeme na svůj život koukat jako na televizní seriál, anebo si pohrajeme s dalšími tlačítky na klávesnici počítače, program zdokonalíme a vytěžíme z něho maximum.

      Soudobá astrologie upouští od předpovídání událostí a zaměřuje se na poznávám lidské psychiky. Hlavním představitelem evropské renesance astrologie v tomto století je již zesnulý Reinhold Ebertin, který pracoval velmi náročnou metodou polosum, což jeReinhold Ebertin zcela jiný způsob divinace, jak odborně zoveme interpretaci horoskopu, než jak se běžně užívá od středověku dodnes. Klasický model „mladíkovi toho dne tranzitoval Mars přes Venuši v VII. domě (partnerství) a současně Luna přes Uran v 9. domě (daleké cesty), a tak se toho dne rozešel se svou dívkou a dal se najmout na zámořskou loď," vysvětluje Ebertin úplně jinak. Vychází z toho, jak planety ovlivňují naši psychiku, a z toho usuzuje, co v daném rozpoložení člověk nejspíš musí udělat. Jestliže vím, v jakém rozpoložení ten den budu, pak se osudovým rozhodnutím raději vyhnu. Mimochodem, Reinhold Ebertin předpovídal atentát na Johna Kennedyho na 22.listopad už v létě. Jenže tehdy byl nový rozmach astrologie teprve napočátku a nikdo ho nebral vážně.

      Význačné osobnosti, zejména politici, jsou pochopitelně středem zájmu astrologů. Nakolik se ten či onen astrologickými prognózami řídí, je ale opravdu ve hvězdách. Dalo by se to poznat zpětným porovnáním jejich horoskopů se skutečnými událostmi, ale mějme na vědomí, že ústavní činitelé jsou pod přísahou a k něčemu z hlediska našeho osvíceného století tak pofidérnímu se nemohou hlásit už z toho prostého důvodu, že by je kompetentní instituce zbavila funkce. Navíc horoskop je svým způsobem diagnóza a platí zde stejná etická pravidla jako v medicíně, tj. astrologické tajemství, a není přípustné zveřejňovat horoskop žijících osob bez jejich souhlasu. (Jen tak mezi námi, proslýchá se, že Ronald Reagan začal brát astrology vážně po přežitém atentátu v roce 1981. Indicií pro tuto skutečnost má být fakt, že si tvrdě diktoval často až podivné termíny cest a vystoupení v televizi. Koneckonců president USA si to může dovolit a o jeho vztahu k astrologii se možná dovíme z pamětí, které vyjdou nejspíš posmrtně, protože žádný seriózní astrolog tuto domněnku veřejně nepotvrdí.)

     Svého utajeného astrologa měl i Adolf Hitler, který veškeré okultní nauky oficiálně zakázal. Jmenoval se Karl Ernst Krafft a byl angažován dr. Goebbelsem do služeb poté, co předpověděl atentát na Adolfa Hitlera mezi 7. A 10. listopadem 1939. K nezdařenému pokusu v jedné Mnichovské pivnici 8.listopadu skutečně došlo. Krafft byl napřed podezříván ze spoluúčasti, ale podařilo se mu přesvědčit říšské pohlaváry, že na astrologii něco je. Předpověděl úspěch tažení do Francie a Goebbels dokonce nechal z letadel shazovat letáky: „Vzdejte se, odpor je zbytečný, váš prorok Michel Nostradamus vám to předpověděl." Krafft však upadl v nemilost poté, co vůdce varoval před tažením do SSSR. Podle jeho prognózy měl Hitler úspěšně ukončit válku v roce 1942, protože v roce 1945 by musela skončit katastrofou. Za tuto drzost byl poslán do koncentračního tábora Buchenwald, kde nedlouho před koncem války zahynul.

      Ale vraťme se od příkladů k charakteru jednotlivých znamení Zvěrokruhu. Britští psychologové Hans-Jürgen Eysenck, původcemEysenck-young Němec, který utekl před Hitlerem a naturalizoval se, a David Nias si v sedmdesátých letech povšimli jednoho zarážejícího faktu. Astrologie se dostávala na výsluní a všichni seriózní vědci ji odmítali jako nesmysl. Nikdo z nich však o astrologii neměl nejmenší potuchy. Věda je dnes bohužel často zneužívána k argumentaci pro pokrok a humanitu. Kdyby se jaderný fyzik pletl egyptologům do výkladu hieroglyfů, patrně by byl odeslán na zdravotní dovolenou. Když se ale profesor klínopisu připodepíše na manifest za zrušení jaderných elektráren z toho prostého titulu, že je vědec, a tudíž i o tomhle musí něco vědět, až na pár výjimek to veřejnost spolkne i s navijákem. Já osobně bych strašně rád věděl, kolik členů hnutí „Lékaři světa proti atomově válce" má aspoň elementární znalosti o tom, jak ta jaderná energie vlastně funguje. Můžeme se totiž klidně nadít, že někoho napadne založit ligu „Psychiatři a psychologové světa proti astrologii". Protože mám básnické střevo, byl bych tímto happeningem přímo nadšen. Jenže pánové Eysenck a Nias neuspořádali happening, nýbrž si jako solidní vědci, kteří svou vahou nepodporují plané manifesty, položili otázku: Co na astrologii vlastně je? Aby na ni mohli odpovědět, napřed se tu astrologii naučili, a pak začli porovnávat tisícileté zkušenosti hvězdopravců s výsledky moderní vědy. Konkrétně to bylo statistické a psychologické porovnávání astrologických postulátů. Ve své knize Astrology - Science or Suprestition (Penguin Books 1982) podali o svém výzkumu zprávu. A došli k závěru, že astrologové, kteří vycházejí z toho, jak na člověka působí kosmické síly, pro které zatím nemáme přesné matematické vzorce, ledacos odpozorovali a v mnohém mají pravdu. A že tedy řešením není zatracování, ale spolupráce. Neboť astronomie je věda, astrologie umění. I naprosto neastrologicky bychom těžko hledali důvod, proč by v normálně fungující společnosti měli vědci a umělci stát proti sobě. Tak jako vědec může uvést na pravou míru umělcovu fantazii, může zas umělcova fantazie inspirovat vědu k plodnému bádání na poli, které se jeví jako úhor. Eysenck a Nias prostudovali stohy astrologické literatury a statisticky vyhodnotili šest základních vlastností každého znamení. První tři jsou kladné, druhé tři záporné:

      odvážný, energický, schopný prosadit se
sobecký, necitlivý, agresivní

      praktický, konzervativní, má smysl pro majetek
tvrdohlavý, hamižný, má rád vyježděné koleje

      živí, všestranní, neklidní
povrchní, roztěkaní, mají dvě tváře

      emotivní, ochranář, senzitivní
náladový, nedůtklivý, nerozumný

      hrdý, velkorysý, štědrý
panovačný, domýšlivý, rád se vytahuje

      analytická, logická, přičinlivá
neemotivní, nervní, ráda se vměšuje

      příjemné, harmonické, taktní
nerozhodné, nepořádné, svéhlavé

      intenzívní, vášnivý, rezervovaný
nevraživý, pomstychtivý, tvrdohlavý

      aktivní, dobrodruh, svobodymilovný
extravagantní, neopatrný, netaktní

      opatrný, praktický, vytrvalý
sobecký, náročný, úzkoprsý

      odtažitý, originální, humanitární
prostopášný, výstřední, nečestný

      soucitné, oduševnělé, vnímavé
zmatené, nepraktické, nezvladatelné

     

Převzato z knihy Pasekův kratochvilný astrologický KALENDÁŘAstrology Pacific   |     |  
Stránka byla upravena programem Made with AceHTML 5 Pro. AceHTML 5.06.1 Pro.
WebPage created per programme  AceHTML 5.06.1 Pro.