Horoskopické zajímavosti
Horoscope interests
 

Bludné balvany za rok 2000.


...Kdo se povyšuje, bude ponížen.
Bible, Starý zákon.


V noci z pondělí na úterý 15-05-2001 jsem v práci poslouchal stanici Praha a její magazín pro vědu a techniku - Meteor. V jednu hodinu po půlnoci se ozval Velký odpůrce astrologie dr. Grygar. Oznámil nominace nechvalně známého spolku Sisyfos na anticeny Bludné balvany za minulý rok 2000.
Je potěšitelné, že letos předseda Výboru pro Bludné balvany nevybral nikoho z vítězů z oblasti astrologie. Že by mu konečně došlo, že astrologie je starší sestra astronomie?


Meteor:
Jak jste se bavili a chmuřili, když jste odevzdávali letošní ceny Sisyfa?

Grygar:
Myslím, že se spíše vždycky bavíme než chmuříme, protože ty ceny jsou vskutku velmi zasloužené a výbor Sisyfa, který má za úkol připravit podklady a nakonec hlasovat o nominacích za uplynulý rok, tady konkrétně za rok 2000, měl velmi náročnou práci, protože se jednak z vlastních pozorování členů výboru a jednak také z doporučení dalších členů Sisyfa, případně i posluchačů nebo diváků, podařilo shromáždit neobyčejně kvalitní zájemce nominace pro tuto cenu nebo spíše soubor cen.

Meteor:
Ovšem připomeňme posluchačům Meteoru, za co jsou to vlastně ceny.

Grygar:
Podle statutu, který byl vypracován, když jsme tyto ceny začali udělovat poprvé před třemi lety, jde o mimořádné výkony v oboru matení české veřejnosti a rozvoje blátivého způsobu myšlení, a za tyto výkony se potom udělují ceny ve dvou kategoriích, to je kategorie jednotlivců a družstev, a ve třech stupních, to je bronzový, stříbrný a zlatý bludný balvan Sisyfa.

Meteor:
Takže ukažme si, za co se udělují, konkrétně na těch letošních laureátech.

Grygar:
Tak já bych snad připomněl aspoň ty hlavní ceny, to znamená

bronzový Bludný balvan
v kategorii družstev dostala internetová doména
www.doktorka.cz
za využití internetu při propagaci psychedelického pojetí medicíny a dalších věd.

Takže to je bronzový,


stříbrný Bludný balvan dostal
nedělní Blesk
za proslavení léčitele Vaňáka, luxujícího peněženky pacientů a nikoliv jejich zhoubné nádory,


zlatý Bludný balvan

v kategorii družstev obdržela

firma Embitron

za výrobu a prodej virtuálních přístrojů pro elektroakupunkturu dle Fola.

Takže to jsou ta družstva, a teď ještě jednotlivci, to je vlastně ještě snad prestižnější, takže


bronzový Bludný balvan
za rok 2000 v kategorii jednotlivců obdržel
pan dr. Stanislav Grof
za objev a zavádění holotropního dýchání a transpersonálního paradigmatu,stříbrný Bludný balvan
v kategorii jednotlivců obdržel
pan Vladimír Kubeš
za odhalení nebezpečných rezenů, vražedné rezenomie a mezinárodního spiknutí...

Meteor:
O co jde?

Grygar:
To je samozřejmě velice složité, sami někdy máme potíže, abychom to dokázali vysvětlit, ale pan Kubeš, který je elektrotechnikem, zjistil že geostatické pole, které prý nás ohrožují, dříve byla neškodná, ale my jsme je rozdráždili elektromagnetickým smogem a tím se stala nebezpečná a proto mají na svědomí jednak četné choroby lidí, to jsou například zhoubné nádory, ale vede to také k dalším problémům jako je třeba napadení šumavských lesů kůrovcem, k nehodám na silnicích, šílení koní a krav, rozpadu páteří králíků a dalších hrůzných věcí, takže to je rezonomie, která je jakousi rezonancí mezi tím přírodním pozadím, geopatogenních zón a moderní elektrotechnikou. Myslím si, že to je skutečně velmi nebezpečné, jak jistě pan Kubeš by mohl docela dobře dokázat. A konečně ten

zlatý Bludný balvan
Sisyfa obdržel pan
dr. Ivo Chudáček
za třeskuté objevy a metody v oblasti psychotroniky, radioniky a ódické technologie.

Meteor:
O co jde, ódické technologie?

Grygar:
To je podle názoru pana docenta Ivo Chudáčka speciální pole, které prostupuje celý svět a které se dá měřit přístroji, které sám vyvinul, ty přístroje zejména spočívají v jakýchsi kyvadélkách anebo špejlích, které vytvářejí pyramidy a tím se registruje pole, o kterém fyzika dosud vůbec nic nevěděla, takže jistě uznáte, že ten objev je tak významný, takže jistě uznáte, že si zlatý Bludný balvan za loňský rok plně zaslouží.

Meteor:
Proč si takto děláte legraci z tzv. objevů?

Grygar:
Myslím si, že je to velice důležitá součást takové hygieny vědeckého výzkumu. když si uvědomíme, jak náročná je vědecká příprava, myslím těch lidí, kteří se chtějí vědě věnovat, že musejí podstoupit poměrně náročné vysokoškolské studium, že musejí dále potom ještě studovat postgraduálně a to je teprve začátek, pak jsou celý život vystaveni neustálé kritice svých kolegů na mezinárodních konferencích, ve vědeckých časopisech, všechny práce jsou recenzovány, je to velmi tvrdé a náročné a myslím si, že je to řehole, tak je fascinující, že existují lidé, kteří se takovými problémy vůbec nezatěžují, někteří z nich sice mají akademické tituly, ale zřejmě zapomněli na to, co slibovali, když ty tituly obhajovali nebo získávali, když prostě promovali, takže porušují zásady vědecké metody a říkají a píší a přesvědčují veřejnost o naprosto holých nesmyslech. A veřejnost jim často naslouchá a sdělovací prostředky jim v tom ještě pomáhají.

Meteor:
Budete ceny udělovat i v příštím roce? Myslíte že bude ještě komu?

Grygar:
Zcela určitě ano, protože když se podíváme na to, jak to vypadá v těch prvních třech ročnících, my máme každý rok velký příval zajímavých nominací, tím, jak ta soutěž se stává populárnější, jak o ní veřejnost čím dál tím více ví, jak o tom vědí také sdělovací prostředky, tak nám přichází kvalitní podklady a musím říci, že někdy musíme hlasovat ve dvou nebo dokonce ve třech kolech na výboru pro udělování Bludných balvanů, abychom vskutku mezi těmi poměrně vyrovnanými kandidáty dosáhli toho optimálního výsledku, to znamená aby ti nejlepší se ocitli na těch stupíncích, které potom znamenají svět.

Meteor:
Pošetilostí tedy je a bude dost?

Grygar:
Určitě, myslím si, že to krásně řekl náš klasik humoru Jan Werich když prohlásil, a platí to nejen přirozeně pro tu humornou stránku života, že boj s lidskou hloupostí se nedá vyhrát, ale utéci z toho boje také nemůžeme, protože potom by blbost zaplavila celý svět.Text převzat z pořadu Meteor vysílaný ČRo 2 dne 12-05-2001

Sysifos a jeho Bludné balvany.
Astrology Pacific   |   Zajímavosti 1   |   Zajímavosti 2   |     |   kniha hostů je na hl.stránce   |   námět do Astrologického fóra  
Stránka byla upravena programem Made with AceHTML 5 Pro. AceHTML 5.06.1 Pro.
WebPage created per programme  AceHTML 5.06.1 Pro.