luna
Astrology Pacific
slunce
 
Horoskopické zajímavosti
Horoscope interests
 

Pod vládou Koně.

Pokud jste dnes 12-02-2002 chtěli navšívit vienamskou tržnici, nebo čínskou jídelnu našli jste dveře zavřené.
Bouřlivé oslavy lunárního nového roku propukly včera v Číně, Japonsku, Koreji, ve Vietnamu a v dalších oblastech v tomto světadíle. Od nevyzpytatelného Hada převzal vládu nad tímto rokem společenský Kůň. Had dostál své pověsti, všichni jsem viděli 11.září v USA. Had je náchylný k rychlým a nečekaným změnám, jeho nečekané údery jsou zničující.
Naopak vláda Koně přinese zlepšení ekonomické situace. Kůň je považován za velkého pracanta, za znalce politiky a obchodování, ale špatného bojovníka.

Podle článku Eduarda Freislera v MF Dnes ze dne 12-02-2002

Čínská astrologie se od západní astrologie dost významně odlišuje a čínské horoskopy hovoří o něčem jiném a jinak. Podle chápání čínské astrologie není důležitý den, hodina a měsíc narození člověka, ale podstatný je čas devíti měsíců strávených v těle matky, protože už tam se do vznikající osobnosti zapisují nejrůznější vlivy. Horoskop se neorientuje na Slunce, ale na Polárku, tvořící střed nebe, druhá orientace je na dvanáctiletou dobu oběhu Jupitera kolem Slunce. Čínská znamení horoskopu se s "našimi" znameními vůbec neshodují a paralely mezi nimi neexistují. Jména dvanácti zvířecích regentů (např. Zajíc, Buvol, Tygr...) jsou jen jinými názvy pro dvanáct pozemských větví, jejíchž původní znaky jsou obtížně přeložitelné a jejích původ je nejasný. Vláda zvířecích regentů se nevztahuje k souhvězdím, ale k rokům. Také vliv jednotlivých planet má v čínské astrologii zcela jiný význam.

Boris Michajlov Brin

Čínský kalendář je zřejmě nejstarším měřítkem času na světě. Jeho zvláštností je dělení do uzavřených šedesátiletých cyklů, nazývaných ťia-c’. Jednotlivé cykly vznikají kombinací deseti nebeských kmenů (tchien-kan) a dvanácti pozemských větví (ti-č’). Každému z dvanácti pozemských větví, jejichž počet má spojitost s 12 oběhy Měsíce v roce bylo přiřazeno jméno zvířete, znamení Zvěrokruhu.

Střídají se po roce, takže každé zvíře přijde k vládě jednou za 12 let. Cyklus nebeských kmenů je složen z pěti dvojitých „sloupů" odpovídající pěti živlům, prazákladním elementům z nichž se skládá svět. každý svými vlastnostmi ovlivňuje odpovídající rok. Jsou to země, voda, oheň, kov a dřevo. Každý prvek má dva rody, mužský a ženský.
Podle tradice byly 60leté cykly v Číně zavedeny před 4500 lety. Za první rok prvního cyklu se považuje rok Krysy, odpovídající roku 2637 ořed Kristem, v němž nastoupil na trůn legendární císař Chuang-ti. Dosud tedy uběhlo 77 plných cyklů, letošní rok Koně je 19. v pořadí 78.cyklu.
Počátek roku je pohyblivý. Nový rok nastává o prvním novu po vstupu Slunce do znamení Vodnáře, což může být mezi 21.lednem až 20 únorem gregoriánského (našeho) kalendáře.
Ladislav Kryzánek v MF Dnes 12-02-2002

Čínskou astrologii je nesmysl používat v evropských podmínkách. Nepoužívá domy, ale lunární stanice. Používá astronomické souřadnice (siderální Zodiak). V astrologických předpovědích se kombinuje dvanáct znamení pozemských s pěti znameními nebeskými (podle elementů a planet), čímž vzniká kolotoč šedesáti dvojitých znamení počínaje dřevěnou myší a konče vodním prasetem

Neznámý zdroj.

Jiří Nitsche


13.2.2002 at 19:09 připojen email pana Nitscheho
Pane Tichý, posílám Vám malý doplněk článku "Pod vládou Koně",
který jsem spočítal programem Johannes:
Novoluní 12.2.2002 je zajímavé tím, že v 8:41 SEČ započne čínský Nový rok, tentokrát je to
rok Jangového vodního koně a začíná
měsícem Jangového vodního tygra
v den Jinového kovového prasete
a v hlídce Jangového vodního draka.

Snad ještě je třeba doplnit, že čtyři výše energetické výrazy pro rok, měsíc, den a hlídku (dvouhodinu) jsou nazývány čtyřmi pilíři čínské astrologie a je možno podle nich určit třeba energetickou konstituci člověka z pohledu deseti nebeských kmenů a dvanácti pozemských větví kosmických energií.

Pro úplnost zde uvádím, ve které lunární stanici - podle čínské astrologie - byly jednotlivé planety při začátku roku Jangového vodního koně.
Slunce 11.
Luna 11.
Merkur 8.
Venuše 12.
Mars 15.
Jupiter 22.
Saturn 18.

Přeju krásný den
Jiří Nitsche

Podobný text byl zveřejněn na diskuzním fóru České astrologické stránky.

Astrology Pacific   |   Zajímavosti 1   |   Zajímavosti 2   |     |   kniha hostů je na hl.stránce   |   námět do Astrologického fóra  
Stránka byla upravena programem Made with AceHTML 5 Pro. AceHTML 5.06.1 Pro.
WebPage created per programme  AceHTML 5.06.1 Pro.