luna
Astrology Pacific
slunce
 
Foucaultovo kyvadlo
The Foucault's pendulum
 

Originální věštecký systém Danielsoft Abulafia

Toto je věštící program dle knihy Umberta Eca Foucaultovo kyvadlo
Použití:
1) napište otázku
2) soustřeďte se, dobré je nemyslet pokud možno na nic
3) stiskněte tlačítko OK
4) obdržíte náhodné věty, interperetujte podle situace

Vážený návštěvníku, právě jsi na Internetu narazil na originální věštecký systém, který počtem svých možností řádově předčí běžně používané systémy jako například i-ting či tarot.

Systém Abulafia funguje tak, že zadáte otázku, volitelně vyberete rozsah počtu slov odpovědi a program vypíše náhodné množství náhodných slov, která by se měla použít jako klíč/vodítko pro vaši věštbu.

Například se zeptáte jaké bude zítra počasí a program odpoví slovy "mokrý", "domov" a "kabát" - z toho se dá vyvodit, že bude zřejmě vlhko a měli byste si vzít kabát nebo zůstat doma. Tento příklad byl velmi naivní, skutečné věštby mohou svými slovy na situaci narážet podstatně nepříměji a kryptičtěji, ale už mnohokrát jsem byl překvapen přímočarostí a příhodností věštby.

Generování náhody je závislé na čase (konkrétním přítomném okamžiku) a současně na textu otázky.


sem napište otázku:
počet slov: od: do:

Přeji Vám pěkný den
Daniel NovotnýFoucault JeanFrancouzský fyzik Jean Bernard Foucault (čti fukolt) (1819 - 1868) jako první na světě podal důkaz, že Země se otáčí kolem své osy. Udělal to pomocí kyvadla zavěšeného v Paříži v kopuli panteonu v roce 1851. Kyvadlo měřilo 67 metrů a mělo závaží o hmotnosti 40 kilogramů.

Ano, ještě v té době se ozývaly pochybnosti. Jde v podstatě o závaží, které se kývá na dlouhém laně a hrot na jeho konci kreslí čáry na podložku. Kyvadlo si stále zachovává stejný směr pohybu v jedné rovině díky své energii. Po nějaké chvíli je však zřejmé, že kyvadlo se zdánlivě jakoby kýve v jiné, vždy stejně pootočené rovině.

KyvadloTato kyvadla se dochovala na světě prý jen čtyři. Jsou v Paříži, Petrohradu, Washingtonu a v Kroměříži. Zde je instaloval místní nadšenec profesor gymnázia František Nábělek v roce 1940. Záznam pohybů kyvadla na podložce je jedním z důkazů, že se otáčí Země nikoliv vesmír. Teoreticky by na zemských pólech kyvadlo zaznamenalo pootočení o 360°. Při rozkývání kyvadla směrem ke Slunci lze pozorovat, že rovina kyvu sleduje pohyb Slunce zatímco podložka, tedy Země, se otáčí. Takové kyvadlo si může postavit kdokoli. Důležitá je co největší délka kyvadla, jeho zavěšení nebránící pootočení a co největší hmotnost závaží.


Foucaultovo kyvadlo v rotundě Květné zahrady - Kroměříž


kyvadlo v rotundě Květné zahrady

Foucaultovo kyvadlo v rotundě Květné zahrady
  |   Astrology Pacific   |     |    
Stránka byla upravena programem Made with AceHTML 5 Pro. AceHTML 5.06.1 Pro.
WebPage created per programme  AceHTML 5.06.1 Pro.
Zdrojový kód byl po dvaceti letech (2021) zkontrolován programem HTMLPad