www.volny.cz/astrolot/       |    www.astrolot.xf.cz/       |       Astrologické zajímavosti 1      |       Astrologické zajímavosti 2Libuše Geprtová - Viktorkou navždy

Libuše Geprtová jako Viktorka
    Před několika dny nás opustila představitelka Viktorky Libuše Geprtová.
Narodila se 21. prosince 1941 v Kutné Hoře. Na počátku 70. let se proslavila rolí Viktorky v televizním přepisu Babičky oči Boženy Němcové. Objevila se také v Hordubalovi, Pasáčkovi z krajiny nebo ve filmu Záchvěv strachu. Přes třicet let hrála v Divadle Na zábradlí, hlavně v éře režiséra Evalda Schorma, se kterým se i přátelila Výrazné role se jí ale dlouho vyhýbaly. Na přelomu tisíciletí si zahrála v Léblově inscenaci Čechovovy hry Ivanov.
Návrat na jeviště prožila ve velkém loni, kdy se objevila v Divadle Bez zábradlí v muzikálu Cikáni jdou do nebe. Mihla se i v Četnických humoreskách, kde se po letech pracovně potkala s režisérem Antonínem Moskalykem, který režíroval i její osudovou Babičku. V divadle hrála naposledy letos v květnu v Karlových Varech, o pár týdnů později jí lékaři diagnostikovali rakovinu - měla nádor na mozku. Podstoupila operaci a ještě v létě věřila, že nejhorší má za sebou a že se uzdraví. Zemřela 18-11-2005 minulý týden v pátek.
(kat)

    Na svět přišla nečekaně v Kutné Hoře za druhé světové války. Ano, skutečně nečekaně. Jaksi navíc. Téměř přesně v poledne se totiž 21. prosince roku 1941 její matce narodil syn, druhorozený v rodině Geprtových. „Pan doktor se po porodu maminky zeptal, jestli by chtěla mít další dítě.
Řekla, že už jsou na třetí dítě staří a že dvě jim stačí. Doktor odvětil: Tak si sáhněte na bříško, bude to teď. A tak jsem se kolem půl jedné narodila ještě já," vyprávěla herečka Zuzaně Maléřové.

    Možná si na svůj příchod na svět vzpomněla vždycky, když ji doháněl pocit osamění. Jako by se její život zašmodrchal už v prvních minutách.

    A nikdy se pořádně nerozpletl. Všechny rány osudu však přišly až v dospělosti. V pětadvaceti jí zemřel tatínek. „Bylo to moc brzy, podle citového zrání mi v té době bylo něco mezi šesti a osmi lety," tvrdila. „U nás doma se moc nemazlilo, nehladilo a já si tajně chodila sedat tátovi na klín, i když mi bylo už kolem dvaceti. Já si to tak pamatuju! Jsem introvert a my jsme tak žili. Tak jakoby potichu. Smálo se doma, žilo se doma a já mám pocit, že kdyby se náš byt v Kutné Hoře vznesl do vzduchoprázdna, tak jsem si toho ani nevšimla."

    Její dvojče jí časem zmizelo na druhý konec planety. Bratr - projektant - kdysi emigroval do Afriky na farmu, kam ho Libuše dokonce jednou jela navštívit.

    Žila sice sama, ale osamělá se necítila. Alespoň se o to snažila. Kdysi v Brně jejím bytem dennodenně procházely party kamarádů, někdy se dokonce zapírala, když chtěla klid. Své soukromí potřebovala, ale zároveň toužila být obklopená lidmi. Takových protikladů byla podle všeho plná. Hledáte odpověď na otázku, jestli byla pyšná, nebo pokorná? „To je právě ono. Ona byla prostě obojí. I pyšná i pokorná. Vždycky se pohybovala ode zdi ke zdi," říká s úsměvem Maléřová. A vzpomíná, jak o ní před lety v knize Křehké otázky napsala: K tváři madony dostala tělo selky. Když si to Libuše Geprtová přečetla, vyjekla prý radostí, jak výborně ji to charakterizuje. Libuše Geprtová„Milovala život, ale zároveň v něm neuměla být šťastná. Uměla ale naplno prožívat drobné radostí, a to až do poslední chvíle." Svatopluk Geprt souhlasí: byla veselá pesimistka, stejně jako já." „A rozhodně neodešla zapomenutá! Vzpomnělo si na ni tolik lidí, až mi to samotnému vyrazilo dech".

    Když letos na jaře vyšla po muzikálu Cikáni jdou do nebe na pódium v Karlových Varech, pomyslný kruh se tím uzavřel jen to v tu chvíli ještě nikdo netušil. Tady v roce 1960 začínala jako Manon. A tady její kariéra také skončila - za aplausu stojících diváků.

    O pár týdnů později ji začalo brnět rameno a pak i celá ruka. Lékaři zjistili, že má na mozku nádor. Téměř nikomu to neřekla, její kolegové nic nevěděli. V srpnu ji operovali a všechno se obracelo k lepšímu. Ona bojovala. Do poslední chvíle věřila, že se uzdraví, jenže rakovinné metastázy byly silnější než její nezlomná chuť k životu. Téměř nezlomná. Minulý týden v pátek Libuše Geprtová zemřela. Bylo jí 63 let, za měsíc by slavila další narozeniny. ,.Nepřála si pohřeb ani rozloučení," říká její syn. Zpopelněna tak byla už v pondělí, tři dny po smrti. Rozloučení se však přece jen konalo. V pátek. Jak to? „Tolik lidí si přálo se s ní rozloučit, že to nešlo odmítnout," vysvětluje Svatopluk Geprt. Výrazných rolí měla málo, ale zapomenout se na ni zjevně nedalo.

Pramen: článek Kateřiny Hejdové Viktorkou od splavu na věčné časy v MF Dnes ze dne 26-11-2005

Když jsem si udělal první horoskop, tak jsem si říkal: to je jasné - Ascendent v Beranu a v Beranu i Mars - to by mohlo představovat nebezpečí onemocnění hlavy. Jenže po celý rok 1941 byl zaveden letní čas a nově přepočítaný horoskop se mi už tak nezdál astrologicky průkazný. Ascendent nyní v Rybách a podle vládce Neptuna v 7.domě (diváci v hledišti) jevila se divákům jako tajemná bytost.
Podle Ascendentu v Rybách má vůli těkavou, chaotickou, těžko se soustřeďuje, je silně závislá na citu. Má sklony unikat svému okolí, je snivá. Sleduje svůj mlhavý a neurčitý ideál. Neoplývá odvahou ani vytrvalostí a proto se potýká s různými ranami osudu.
Zajímavá je konjunkce Luny s Venuší ve 12.domě. Možná je intuice, citová zranitelnost a spolu s tím souvisí horší schopnost sdělovat své pocity. Mohou být tajná milostná dobrodružství. Venuše v tomto domě tvoří kritický bod, nicméně zmírňuje utrpení. Navíc Luna vládne 5.domu - domu umění a divadla.


Astrology Pacific 1   |   Astrology Pacific 2   |   Zajímavosti   |     |   kniha hostů je na hl.stránce   |   námět do Astrologického fóra  
Stránka byla upravena programem Made with AceHTML 5 Pro. AceHTML 5.06.1 Pro.
WebPage created per programme  AceHTML 5.06.1 Pro.
astrologie astrologie.cz Karel Tichý