Astrology Pacific 1       |       Zajímavosti      


Šokovali experty. Dostali Bludné balvany

Převzato z webu: aktuálně.cz

Praha - "Historik", který zkoumá dějiny tím, že si je představuje. Nebo firma vysušující mokré zdi tajemnou krabičkou. Ti patří k nositelům Bludných balvanů.

Tuto anticenu, se zkratkou Bl.b., každoročně uděluje klub skeptiků Sisyfos za významné příspěvky k matení veřejnosti. V pondělí večer je chtěl předat už podeváté.

Předseda hodnotícího komitétu, astrofyzik Jiří Grygar, oblečen stejně jako celý komitét v antickém oděvu, vysvětlil, že o cenách nehlasovali, ale rozhodovali souhlasným mručením: "Nejvyšší ocenění pak získali ti, u nichž nikdo nemručel proti, ani se mručení nezdržel."

Držitelé Bludných balvanů
V kategorii jednotlivců:
dr.Grygar ve fotografii Tučka

Zlatý balvan:
Erich von Däniken, který mate historii, archeologii, medicínu, kosmonautiku...

Stříbrný balvan:
Mgr. Jiří Čehovský, který lidi léčí jejich slinami

Bronzový balvan:
MVDr. Josef Staněk, který zkoumá historii jako jasnovidec

V kategorii družstev:

Zlatý balvan:
Časopis Vesmír, který publikoval podivný článek

Stříbrný balvan:
Společnost Wigopol, jež prodává přístroj, který tajemně vysouší zdi na dálku

Bronzový balvan:
Společnost Noetis, která vidí budoucnost a včas ji mění

Vcítí se do historie
Jeden z nových laureátů anticeny objevil fascinující metodu zkoumání historie. Veterinář Josef Staněk se totiž vciťuje do atmosféry dávné doby. Jak sám popsal v jedné z mnoha svých knih: "Na základě útržků známých fakt a dobové vibrace se mi vynořovaly obrazy tehdejších dějů."
Už takto objevil, že Sámo nebyl kupec a Přemysl nebyl zemědělec.
Nepřístupné korunovační klenoty zase prozkoumal tak, že se za nimi vydala jeho duše při dočasném odpoutání od těla. Může se tedy jen smát opravdovým historikům, kteří se nechávají svazovat hledáním reálných podkladů.

Homeopatie hledá ženicha
Homeopatie to nemá u skeptiků lehké, ovšem další oceněný, Jiří Čehovský, překonal všechna očekávání. Jak tvrdí ve svých knihách, lékem ze škeble vyléčil ořech zlomený větrem. Protože ovšem lidé platí víc než rostliny, léčí raději je. Prodává jim skleněnou nálevku za pět set korun, do níž plivnou vlastní slinu, propláchnou ji vodou a získají lék na své nemoci. Dokonce takto vzniká i elixír, který dívkám získá nápadníka a nezaměstnaným dobrou práci.

Společnost Noetis zase zaujala "dispoziční prognostikou", což je v jejím pojetí zjišťování budoucích neradostných osudových ran, a vzápětí jejich zažehnání už předem. Jde to i na dálku, takže žádný strach.

Mikroimpulzy nevyžadují plínky
Firma Wigopol si získala uznalé mručení komitétu za tajuplnou kovovou krabičku, který údajně dokáže na dálku a bez dotyku vysušit mokré zdivo, a to vysíláním jakýchsi mikroimpulzů.
Přístroj si objednalo dokonce Národní divadlo v Praze (!), kde ovšem navzdory působení přístroje musela správa divadla stejně nechat otlouct provlhlou a plesnivějící omítku v suterénu.
Komitét zejména fascinovalo, že mikroimpulzy zřejmě působí naprosto cíleně, protože neodvodňují ani herce, ani diváky. Není proto třeba si do divadla brát plínky.

Nešťastně zkřížení pozemšťané
Jinak uznávaný přírodovědecký časopis Vesmír otiskl článek pracovníka Fyzikálního ústavu Akademie věd, který se zastával jiného podivného vysoušeče zdí. Redakce neotiskla polemické ohlasy, a tak si vysloužila dokonce zlatý Bludný balvan. Mručící komitét byl v tomto případě vskutku nemilosrdný.
Ale nezapomněl ani na už třicetileté působení švýcarského hoteliéra a proslulého záhadologa Ericha von Däniken. Ten totiž konečně začal pořádat přednášky i v českých zemích.
Komitétu se zejména líbila Dänikenova myšlenka, že lidstvo je výsledkem genetického experimentu, při němž se inteligentní mimozemšťané zkřížili s tupými opicemi, aby získali rasu k osídlení Země.
Sledování přirozeného vývoje po desetitisíce let bylo ovšem pro mimozemšťany nudné. A tak se bavili na účet nebohých pozemšťanů. Podle oblíbené vychovatelské zásady, že zahálka je matkou neplechy, nutili naše předky ke stavbě pyramid a k dalším složitostem. Däniken svá tvrzení podložil metodou "kdo důkaz hledá, vždycky jej někde najde, anebo vytvoří".

Hegemonarcha balvan nedostal
Všichni laureáti dostali pozvání do posluchárny Matematicko-fyzikální fakulty v Praze, aby si Bludné balvany převzali. Už už se zdálo, že přišel pouze zástupce firmy Noetis s dopisem svého ředitele, který v něm cenu odmítl.
Pak se však vynořil Hegemonarcha, maskovaný vládce velkého Magellanova mračna. Přišel potvrdit, že Däniken měl pravdu, a dodal, že se mimozemšťanům lidstvo, které stvořili, příliš nevyvedlo. Zlatý balvan však nedostal, protože nebyl nominován.
Příští rok bude klub Sisyfos udělovat Bludné balvany jubilejně, podesáté. Nemusí se bohužel obávat, že pro ně nenajde nové kandidáty.


Příspěvky do diskuse se musejí týkat tématu. Vulgární příspěvky a příspěvky, které nemají nic společného s tématem, budou vymazány.

Datum: 13.03.2007 0:52
Autor: Iwan IP:[89.176.57.*] Titulek: Nechte je žít!
Ale, nemohu si pomoci, bez těchto "také vědců" by svět nebyl tak rozmanitej. :-)
--------------------------------------------------------------------------------

Datum: 13.03.2007 5:51
Autor: frantaflinta IP:[221.217.237.*] Titulek: Když už
chtějí být pánové tak striktně vědečtí tak proč tedy lžou, přečetl jsem kompletně Danikena a nikde jsem nenašel, že by napsal, že nějací mimozemšťané nutili pozemšťany stavět pyramidy. Když se chci bít v prsa, že jsem lepší než někdo, tak nemůžu používat stejné metody. Oponujte Danikenovi, řekněte v čem nemá pravdu, ale nevkládejte mu do úst to co nikdy neřekl. To jenom pro pořádek...
--------------------------------------------------------------------------------

Datum: 13.03.2007 6:38
Autor: Brix IP:[84.42.189.*] Titulek: Sisyfovci
jako obvykle michaji hrusky s jablky a pohlizeji na vec nikoliv z vedeckeho, ale z ideologickeho hlediska. Zarazuji se tim na uroven stejnych excentriku, jen se nachazeji na opacnem konci spektra. Mezi opravdove sarlatany zarazuji obcas badatele, kteri maji zajimave myslenky, nejde jen o Danikena. Ze by se jich bali?
--------------------------------------------------------------------------------

Datum: 13.03.2007 7:15
Autor: argonix IP:[195.113.151.*] Titulek: kvazivědci
Milý členové klubu skeptiků se na svět dívají prizmatem úzkého paradigmatu, který vládl ve vědě před 50 lety. Jejich ztuhlost a rigidita jim nedovoluje podívat se na věci z jiné strany. Oni neodsuzují na základě protiargumentů, ale ideologie. Ještě že dnes nežije třeba vynálezce hromosvodu, jistě by měl podobnou cenu dávno doma.
--------------------------------------------------------------------------------

Datum: 13.03.2007 7:29
Autor: rolnicek IP:[193.165.150.*] Titulek: Hlavně by si pan Grygar měl uvědomit,
že šíření teorie o superbytosti tolik oblíbené u "katolických kruhů" může být vnímáno "laiky" jako také takový bludný superbalvan svazující svobodné uvažování i při řešení složitých technických nebo filozofických problémů.
--------------------------------------------------------------------------------

Datum: 13.03.2007 9:13
Autor: palo IP:[88.80.252.*] Titulek: Re: Hlavně by si pan Grygar měl uvědomit,
velmi dobry postreh. Grygar je veriaci v boha a vobec sa nepozastavuje nadtym, ze nikto nikdy boha nedokazal. A naopak. Je 100% iste ze clovek nevznikol z opice postuchnutim od nejakej mimozemskej civilizacie? Nie. Grygar a spol je rovnaky saso ako tito laurelati
--------------------------------------------------------------------------------

Datum: 13.03.2007 9:16
Autor: DDEX IP:[195.113.45.*] Titulek: Re: Hlavně by si pan Grygar měl uvědomit,
Pan Grygar se totiz jeste nevylecil z chorobne zarlivosti k jistemu Ludviku Souckovi, ktery ho tusim v 60.letech valcoval popularitou. Soucek uz je mrtvy, ale pan Grigar se stale ukaji nad jeho hrobem...jak iracionalni jednani pro tak skveleho vedce.
--------------------------------------------------------------------------------

Datum: 13.03.2007 9:22
Autor: T IP:[62.240.162.*] Titulek: Re: zakomplexovaní chudáci
Kdo je v roli sudího, nemůže být od hráčů souzen, myslím, že je to nejvíc o těch lidech, které tu cenu vyhlašují.
Přesto doufám, že jim to vydrží, vystudoval jsem masírování a až ho jednou začnu dělat profi, ze všeho nejdřív napíšu takovou knížku, která bude na Bl.b. aspirovat. A doufám ho dostane! Protože lepší reklamu - aby o mně zadarmo psali na aktualne bodka cz, si prostě nemůžu přát!!!
--------------------------------------------------------------------------------

Datum: 13.03.2007 9:02
Autor: neo IP:[199.64.72.*] Titulek: no jo, nejlepší jsou ti lidi co ty kraviny kupujou..
třeba ty přístroje na vysoušení, za 50 000, naletět na to může opravdu jen magor. Ale lidi jsou různí, kupují hrnce za 30 000 ačkoli maj hodnotu 3000 a zdaleka neumí to, co o nich prodejci tvrdí. Nebo ty deky, které vás zbaví "elektrosmogu" =total blbina. Většinou se nachytaj důchodci, zvlášť pokud je zdarma sklenice minerálky, pivko a guláš.
--------------------------------------------------------------------------------

Datum: 13.03.2007 10:05
Autor: Wintergrün IP:[195.212.29.*] Titulek: Re: no jo, nejlepší jsou ti lidi co ty kraviny kupujou..
V Horním Rakousku kupovali před 5 lety na trzích od nějakého českého šikuly specíelní slabobroude zásuvky, které měly filtrovat proud a nepouštět do spotřebiče ty zlé elektrony z atomových elektráren (Temelín atd)....
--------------------------------------------------------------------------------

Datum: 13.03.2007 9:06
Autor: jumbo IP:[147.231.17.*] Titulek: Sysifos brát s rezervou
Sysifos je třeba brát s rezervou. V jejich skeptických sbornících najdete výplody jako např. že levicová politika je nevědecká (Heřt)(jsem volič středu, ale tohle je na mě moc). Nebo v jednom příspěvku ve sborníku se dočtete, že akupunktura je blud a ve druhém příspěvku, že léčba nějakou metodou se dá vysvětlit pomocí apukunktury.
--------------------------------------------------------------------------------

Datum: 13.03.2007 10:00
Autor: pidluk IP:[194.108.135.*] Titulek: Re: Sysifos brát s rezervou
Souhlasím s tebou. Je to totiž parta důchodců, převážně partajníků, která se nudí a tak se baví tím, že "potírá a bojuje" proti všemu čemu nerozumí a ani rozumět nechce. Jejich odborný pohled nelze brát v potaz, protože ustrnul v někde v 5O tých letech. I protože jsou postiženi svojí ideologií, jsou pro potvrzení svých názorů schopni všeho. Třídní boj je jim totiž velice blízký.
--------------------------------------------------------------------------------

Datum: 13.03.2007 9:30
Autor: veverka IP:[83.208.104.*] Titulek: katolický pokrytec Grygar
Katolík Grygar, který věří, že muže stvořil jakýsi bůh mávnutím ruky z hlíny, ženu pak druhým mávnutím ruky z jeho žebra, by si měl dát superanticenu za blbost a neskutečné pokrytectví.
--------------------------------------------------------------------------------

Datum: 13.03.2007 10:13
Autor: TUTOR IP:[85.207.17.*] Titulek: Je to recese
Kterou, ale někteří sysifovci berou bohužel vážně. Tenhle spolek srandistů se baví tím, že na někoho ukáže prstem a pak sleduje jaké jsou kolem toho diskuze. Normální je vyvracet na podkladě pokusů, faktu atp. Tahle partata recesistů - neberte to vážně... hábity, mručení, Bl.b. :-) Je vidět, že i vědci si uměj udělat prdel a jsou to normální lidi a takové diskuze jen ukazují, jak jsou "zbožšťováni" veřejností a i novináři to, jak vidim nepochopili.
--------------------------------------------------------------------------------

Datum: 13.03.2007 10:17
Autor: frenk IP:[194.228.221.*] Titulek: Erich von
Právě jsem dočetl zase po čase jednu z jeho knížek - na vědcích dávajících ceny Bl.b a pod. mě štve, že nekomentují otázky a podněty, které si třeba autor klade, ale zásadně kritizují jeho výstup, tj. hypotézu. To mi vadí! Trochu mi to smrdí inkvizitorstvím - já rozhodnu, o čem se budeme bavit, a hlavně řeknu, jaký bude výsledek!
Ať mi fakty vyvrátí, že např. staré svatyně nejsou rozmístěny po Evropě např. dle schématu pentagramu a "zlatého řezu" (mimochodem, podobně jsou na tom templářské stavby na severu). Ať mi kolega Sisyfos ukáže na pár příkladech, že to není pravda. Ne - a priory se řekne, že tato teorie je blbost, takže se s ní nijak nebudou zabývat.
Nechvalně známý spolek Sisyfos. Další články:
Sisyfos a jeho Bludný balvan
Článek Reflexu o klubu skeptiků Sisyfos
dr. Grygar navrhuje letadlologii
Článek z Neviditelného psa


VĚDA: Otevřený dopis Jiřímu Grygarovi
24. března 2007

Vážený pane doktore,

viděl jsem v televizi záběry z předávání ceny "Bludný balvan". Nevím, zda si to uvědomujete, ale bludným balvanem jste vy sám. A s vámi duševně zpříznění vědci v dnešním postkomunistickém českém státě. Jste lidé odchovaní marxistickou ideologií a případně neméně tmářským římským katolictvím. Vaše smýšlení formoval materialismus Marxe a Engelse a představujete vědecký establišment, který se snaží kontrolovat nezávislé vědecké myšlení pod záminkou "boje proti bludům". Sami však žijete v zajetí vědeckých paradigmat, podle kterých se svět skládá ze samých atomů a elementárních čátic a jejichž hranice nejste schopni sami překročit a bráníte v tom jiným.

Velice se mýlíte a zřejmě i vědomě uvádíte v omyl druhé lidi včetně televizních diváků. Například při předávání cen "Bludný balvan" zaznělo z vaší tribuny ironické prohlášení, ať lidé strhnou elektrická drátová vedení, s tím že každý "normální člověk" v Česku dnes musí vědět, že elektřina se šíří výhradně po drátech. Nechci nijak zpochybňovat zjevné výhody lineárních vodičů. Ale už Nikola Tesla během svých experimentů s vysokým napětím a elektromagnetismem způsobil, že se lidem při jeho pokusech rozsvěcovaly žárovky samy od sebe až desítky kilometrů daleko. Dokonce stavěl monumentální zařízení, kterým hodlal bezdrátově přenést elektřinu z východního pobřeží USA až do vzdálené Paříže a osvětlit tamní světovou výstavu. Jeho pokusy stopnula defintivně až americká armáda. Nikola Tesla byl synem náboženského popa, tedy "idealistického tmáře" a není náhodou, že uspěl až po odchodu z Balkánu do USA. Ve své domovské zemi by narážel neustále na vědecký establišment - "bludné balvany" vašeho formátu.

Podobně tomu bylo i s Albertem Einsteinem - v Čechách to dotáhl jen na asáka ve Viničné ulici a později pracoval jako úředník na patentovém ústavu ve Vídni. S tímto "vědeckým životopisem" by dnes neměl sebemenší šanci dostat se k zajímavější vědecké práci. Hitler jej však coby Žida vytlačil do USA a teprve tam udělal Einstein závratnou vědeckou kariéru. Nicméně, kdyby dnes někdo českému vědeckému periodiku předožil obdobu své 12-stránkové teorie relativity, smetla by podobný "nesmysl" kterákoli současná česká vědecká rada se stolu jako "nepodložený" a "nevědecký". Morse byl malíř a přesto vynalezl a zkonstruoval telegraf. Marconi byl taky samouk. Nikola Tesla jakbysmet. Všichni tito skuteční průkopníci vědy ale byli skuteční muži a měli "koule". Dnešní vědci často nemají "koule", jenom životopisy a citace. Zapomene se na ně ještě dřív než stačí umřít.

Nevyčítám vám, že ve vašem velmi pokročilém věku už nemáte "koule". Ve světovém měřítku jste však nuly, i když máte spousty "citací" a "vzorný vědecký životopis". Dnes stačí sbírat "citace" a člověk je rázem považován za vědce i když nezplodí za život jedinou originální věc. Všichni tito zmínění muži neměli obrovské IQ - třeba Edison byl ve škole označen za "nevzdělatelného" a učila ho doma matka. Měli však víru - nikoli slepou náboženskou tmářskou víru ale silnou vizi. Víra znamená předjímat to, co je právě na cestě a dokázat po tom natáhnout ruku navzdory předsudkům okolí.

Podle mého vnímání přírodní vědy odráží hlubší realitu, platnou v celém Vesmíru. Nikoli tedy, že by realita odrážela nějaké lidské obory vědění, ale naopak tyto obory odráží často různě nedokonale realitu. Pro mne realita je SINGULÁRNÍ nebo chcete-li INTEGRÁLNÍ čili KONTINUÁLNÍ čili SPOJITÁ. Má energetickou podstatu, což věděli už před pěti tisíciletími i Číňané, kteří vymysleli třeba kompas, papír, střelný prach, princip rakety a řadu dalších PRAKTICKÝCH věcí. Pokud se věda dnes zabývá pouze částicovou hmotou, je její pohled zatížen tímto předporozumněním (vědeckým paradigmatem). Proto je nutně JEDNOSTRANNÁ a k řadě věcí slepá ne méně než kdysi inkvizice k heliocentrické soustavě.

V příloze vám zasílám svůj článek Nové dimenze astrofyziky a důsledky v pohledu na vesmír a Zemi, kde vysvětluji některá zásadní východiska svého odlišného pohledu na Vesmír. Můžete mi na něj napsat svůj názor, i když je to psáno popularizující formou.

Správně hovoříte o potřebě věci experimentálně dokazovat. V tom plně souhlasím. Navrhnul jsem proto následující VĚDECKÝ EXPERIMENT: V mém chápání je vesmírný prostor naplněný velmi vysokou mírou kontinuální (jiné než částicové) energie. Tuto energii si lze velmi zjednodušeně představit jako všesměrné vektorové pole. Vysvětlil jsem jinde uspokojivě, že gravitace je důsledek stínícího efektu mezi hmotnými tělesy na různou vzdálenost. Stínění vede k naředění "energie vakua" které je největší na spojnici mezi tělesy a dále se tvaruje zhruba podle laplaceovského gradientu. Tomu odpovídá zakřivení časoprostoru. Gravitační přitáhnutí těles pak vede k minimalizaci energie systému. Tělesa k sobě přitlačí okolní energie převyšující odstíněnou energii na jejich spojnici. Tomu odpovídá i Newtonův zákon - čím více hmoty tím více stínění a účinek stínění klesá se čtvercem vzdálenosti. S lepším vysvětlením gravitace zatím nikdo nepřišel a konzultoval jsem to i s teoretickým fyzikem.

Navrhuji tento PRAKTICKÝ EXPERIMENT: Vypůjčit si velmi přesný gravimetr, které jsou dnes již běžně k dispozici. Zkonstruovat elektrický obvod, proměřující kontinuálně kapacitu kondenzátoru a napojený na stejný počítač jako gravimetr. Vše umístit do faradayovy klece (elektromagneticky izolované místnosti) kvůli odstínění rušivých vlivů jako jsou rádiové a televizní vlny nebo mobily apod. Kapacita kondenzátoru odpovídá vlastnosti použitého dielektrika a ta je závislá kromě materiálu na permitivitě vakua. Permitivita vakua je považována dnes všeobecně za konstantní. Pokud je má teorie gravitace správná, pak permitivita vakua NENÍ KONSTANTNÍ ale bude se měnit v závislosti na gravitaci. Tato předpokládaná úměrnost je fyzikálně měřitelná a vztah obou veličin - permitivity vakua a gravitace - může velmi mnoho objasnit pro moderní fyzikální chápání světa. Teďvás asi napadá, jak chci změnit gravitaci. Je to jednoduché a elegantní - použije se Měsíc a jeho slapové síly. Astronomicky asi není problém spočítat maximum slapových sil Měsíce na území Prahy (nebo jiného města), i když tam není moře. Slapové síly Měsíce pohnou postupně významně gravitací a změní nám "konstantu G", takže bude proměnlivá. To se zdokumentuje přesným gravimetrem, který dnes měří G s dostatečnou přesností. Zároveň s proměnlivým G budeme nepřímo měřit permitivitu vakua v daném místě a okamžiku a to sice prostřednictvím dielektrika kondenzátoru. Jsem toho názoru, že se zjistí vzájemná závislost obou PROMĚNNÝCH veličin, dosud považovaných definitoricky za KONSTANTY, totiž gravitačního zrychlení G a permitivity vakua. Z toho lze matematicky odvodit dlouho hledaný vztah mezi teorií gravitace a Maxwellovými rovnicemi pro elektromagnetismus. Vymyslel jsem to prakticky sám a trvalo mi to několik let. Sám to však nejsem schopen zrealizovat, už proto že mi chybí elektrotechnické zázemí běžné na Akademii věd, financované z grantů. Budu samozřejmě vděčný za každou pomoc, ať již přijde z kterékoli strany.

Vezměte si "blbého" Michelsona - taky udělal pokud, který vstupil do historie a potvrdil experimentálně zcela novou oblast fyziky. Chápu, že v Česku je díky "bludným balvanům" - marxistickému vědeckému establišmentu - nemožné pohnout se z místa. A skutečný úspěch se v této podivné zemi už vůbec neodpouští. Absolvoval jsem Karlovu univerzitu s cenou rektora a začátkem 90. let jsem studoval krátce i na CALTECHu (Kalifornský technologický institut, Pasadena). Oženil jsem se a spousta věcí šla stranou. Vadí mi ale, když mám ještě dnes v TV čumět na stupidní "bludné balvany". Typičtí Češi - místo vzájemné pomoci a vědecké vize si jenom podráží vzájemně nohy. Co na tom, že někdo občas zkonstruuje "nevědecký šmejd" - minulý režim byl podobných absurdit plný. A spousta "vědeckých prací" Akademie věd ČR placených ze státního rozpočtu stejně skončí jenom na dně šuplete. Tyto práce často vůbec nic neřeší a jsou zcela zbytečné. Dáváte snad bludné balvany i jim?

S pozdravem,

Michael PrimasAstrology Pacific 1   |   Astrology Pacific 2   |   Zajímavosti   |     |   kniha hostů je na hl.stránce   |   námět do Astrologického fóra  
Stránka byla upravena programem Made with AceHTML 5 Pro. AceHTML 5.06.1 Pro.
WebPage created per programme  AceHTML 5.06.1 Pro.
astrologie astrologie.cz Karel Tichý