Astrology Pacific 1       |       Zajímavosti      


Horoskop Samuela Morse

Ing. Miloslav Ponkrác.


MorsePřiznám se, že jsem jako malý kluk neměl rád historii. Připadala mi nudná, plná dat, a v zásadě to z větší části byla jenom bitva za bitvou. Jen děda umel o ní poutavě vyprávět a hodně o ní věděl, ale mluvil o ní málo a dnes už se ho zeptat nemůžu. To se ovšem velmi změnilo, když jsem se do historie začal dívat jako astrolog. Najednou to nebyla snůška suchých faktů, ale historie začala mít vnitřní význam. Začalo se objevovat tajemství, zákonitosti a najednou historie ožila. Horoskop umožnil vytřídit nepodstatná fakta a ukázat podstatné věci. O co skutečně šlo, jaký byl duch doby. Stejně tak nudná fakta o osobnostech se mění s horoskopem v postavu, která se skutečně stává člověkem, má svá přání, touhy. A co mě fascinovalo nejvíce je jak krásně harmonizují osobnosti a jejich horoskopy s úkolem, který tu měly vykonat a samozřejmé s celou dobou.

Samuel Morse se narodil 27. dubna 1791 ve městě Charlestown ve státě Massachusetts. Přesné v té správné revoluční době, kdy podle horoskopu mel vrcholit boj za svobodu, jak velelo Pluto ve znamení Vodnáře. A protože se blížilo do trigonu s Neptunem a také Uzlem ve znamení Vah, hrálo se také o spravedlivý přístup pro všechny ke všem možnostem, a ke všemu vědění. Tak velel duch doby podle horoskopu a tak se také stalo. Uran ve Lvu pak měnil radikálně a náhle vládce různých říší, jak má v popisu práce - a na pomoc si vzal trigon se Saturnem, takže noví vládci se zapsali pořádně do historie a způsobili, že svět už nikdy poté nemohl být stejný. Svět ke konci 18. století prožil revoluční zkušenosti, které svět navždy změnily. Konec 18. století byl velmi revoluční.

Najdete v něm všechny velké změny, které radikálně změnily společnost po stránce přístupu k lidem nepatřící k horní smetánce. Najdete v něm Americkou válku nezávislost, kterou známe jako boj Severu proti Jihu a jejíž výsledkem bylo zrušení otroctví. Poté vzniklo USA, později velmi mocný stát světa, a zase původně z vyhnanců společnosti, kteří jeli do Ameriky hledat své štěstí a mnohdy neměli už co ztratit. Najdete v něm Velkou francouzskou revoluci i s počátečním útokem na Bastilu a popravou Ludvíka XIV a Marie Antonietty. O něco později, ale to už se psalo fakticky 19. století, se Francie se vepsala do historie svým Napoleonem.

Morse autoportrétKaždopádně celý konec 18. století pronikavě změnil životy obyčejných lidí - těch, kteří neměli majetky a těch, kteří neměli moc. Postupně bylo zakázáno otroctví. Byla to také doba francouzského osvícenectví. Vznikla tehdy i vrcholná kniha, o které jste se pravděpodobné nikdy neučili ve škole, ale která ovlivnila vývoj světa víc, než stovky knížek básníků a slavných spisovatelů. Byla vrcholným dílem francouzského osvícenectví a jmenovala se celkem prostě: „Encyklopedie, aneb racionální slovník věd, umění a řemesel" a nekladla si za cíl nic menšího, než sepsat veškeré dosavadní lidské vědění. Měla 18 svazků a samozřejmě jakožto nebezpečná kniha byla po vydání sedmého díla zakázána a zbytek byl vydán ilegálně. Stala se nejpoužívanějším slovníkem evropských vzdělanců a její určení bylo, aby se ke vzdělání dostali všichni.

Následkem celého dění na konci 18. století nastal historicky později nebývalý rozkvět vědy a techniky, protože jednak se vědění dostaly i jinam, než jenom zasvěcencům. A také proto, že se velmi rozšířil počet lidí, kteří měli možnost realizovat své nápady. Tak toto vše jsem musel napsat, abych z konstelací odvodil a vysvětlil, v jaké době se Samuel Morse narodil.

V horoskopu Samuela Morseho je zvláštní situace, ačkoli je celý horoskop velmi umělecky založený a zároveň je velmi prodchnut komunikativností až vášní k cestování. Tyto dvě oblasti nakonec bylo to, co provázelo Morseho po celý život.

Umělecké založení je v jeho horoskopu vyjádřeno celkem silně - významné postavení znamení Býka, Lva i Venuše a obsazení planetami celkem jasně hovoří o tendenci k malířské práci. Měsíc v Rybách dodával jeho obrazům určitou jemnost. Silné postavení Merkura v horoskopu a navíc jeho trigon s Jupiterem do znamení Panny napovídal, že Morse měl obrovský smysl pro detail, pečlivost. Pečlivost potvrzuje také dobré postavení Saturnu. Vůbec celý horoskop signalizuje, že Morse maloval asi nejspíše raději realisticky, než aby se věnoval abstraktním kresbám. Jeho obrazy můžete ostatně posoudit na stránkách 7 a 9 Astrologického-magazínu.

Morse ascendent 0 LE 18

Dle webu http://www.astrotheme.com/portraits/d4j4NEExRKj4.htm je postavení

Map of the Heavens, Planets, Astrological Chart, Horoscope
Samuel F. B. MORSE,
born April 27, 1791 at 10:30 AM in Charlestown (MA) (USA)
Sun in 7°15 Taurus, AS in 0°18 Leo,
Moon in 5°04 Pisces, MC in 14°07 Aries
Numerology: Birthpath 4

Přesto všechno jeho osud nebylo skončit jako malíř. Na horoskopu je vidět, jak Merkur a příslušné konstelace postupně přebírají vládu. Merkur (komunikace a cestování) byl s Venuší (malířství) jsou spolu v postavení, kterému astrologové říkají vzájemná recepce. Dá se říci, že pak mohou obě tyto záležitosti nenápadně přecházet jedna v druhou. Merkur v trigonu na Jupiter určitě Morseho alespoň na čas překvapilo cestovatelskou vášní. Ale Jupiter byl opět ve znamení Panny, tedy znamení, kterému vládne Merkur. A celé postavení Merkura s Jupiterem včetně všech recepcí, konstelací, znamení předurčilo jeho směr - měl vynalézt komunikaci (Merkur) na dálku (Jupiter).

Ing. Miloslav Ponkrác.
Ukázka z e-magazínu. Nové číslo vždy najdete v seznamu na http://ponkrac.net/novinky
Astrology Pacific 1   |   Astrology Pacific 2   |   Zajímavosti   |     |   kniha hostů je na hl.stránce   |   námět do Astrologického fóra  
Stránka byla upravena programem Made with AceHTML 5 Pro. AceHTML 5.06.1 Pro.
WebPage created per programme  AceHTML 5.06.1 Pro.
astrologie astrologie.cz Karel Tichý