Astrology Pacific 1       |       Zajímavosti      


Státní bankrot Islandu

Eva Prokešová


Eva ProkešováPříští léto se chystáme s manželem na Island. Je to můj dlouholetý sen, konečně se mi snad splní. Samozřejmě to nesouvisí s tím, že je momentálně na Islandu lacino:-) To mě přivedlo k úvaze nad státním bankrotem Islandu, který byl na spadnutí na podzim loňského roku.

V říjnu 2008 vyhlásil islandský premiér, že země stojí na pokraji státního bankrotu. Vláda poté narychlo převzala kontrolu nad domácími bankami a přistoupila k tvrdým omezením státních výdajů. Před bankrotem nakonec Island zachránily především půjčky Mezinárodního měnového fondu. Kde bychom takhle zásadní vývoj hledali astrologicky?

Jan Kefer ve své Praktické astrologii uvádí Island jako jednu ze zemí, která odpovídá znamení Kozoroha. Když se nad tím zamyslíme, popis docela odpovídá – Island je pro život dosti nehostinná země, jeho obyvatelé se o svůj blahobyt musí zasloužit mnohem víc, než my ostatní. Vegetace je na Islandu pomálu, naopak to, čím je zajímavý, je jeho geomorfologie – bahenní sopky, gejzíry, termální prameny – jinými slovy vše kolem kamení:-) Celé vnitrozemí je jen obtížně přístupné. Poslední, co mne napadá, je vyhlášená nízká kriminalita Islandu, domy tam není třeba zamykat, protože obyvatelé Islandu se chovají řádně – po Kozorožsku.

Vstup Plutona do Kozoroha

Na podzim 2008, konkrétně v listopadu, se sešly dnes již notoricky známé astrologické jevy. Pluto definitivně vstoupilo do znamení Kozoroha a poprvé se proti sobě potkal Saturn a Uranem ve vzájemné opozici. Společnými silami tedy obrovsky zatížili vše, co souvisí se znamením Kozoroha a postupně to vedou k proměně, která je hluboká a zásadní a přitom náhlá a nečekaná. Však také tyto konstelace stojí za problémy světových ekonomických systémů. A jsme u toho – státní krach, který hrozil Islandu, byl pro mne osobně jedním ze symbolů světové hospodářské krize, spolu s pádem amerických investičních bank a jeho dopadem na americký finanční systém a s problémy automobilového průmyslu.

Nemyslím si, že by se něco takového dalo předpovědět předem, ale považuji to za užitečné tříbení astrologického uvažování:-) Pro předpověď nám minimálně scházel horoskop Islandu – tam by to mělo být zřetelně vidět. Možná se nějaký islandský astrolog obával, co přinese rok 2008. Proti možné předpovědi stojí i to, že Island není jedinou zemí, která je signovaná Kozorohem. Kefer uvádí například ještě Albanii, Makedovii, Litvu, Mexiko. Ale pozor – Litva zažila podobné problémy jako Island a je také ve znamení Kozoroha! Takže moje úvaha snad není tak úplně irelevantní. Každopádně je to hezký příklad zcela reálného dopadu konstelací na nebi na konkrétní stát bez znalosti jeho horoskopu.

Na závěr ještě malá ukázka toho, jak všechno souvisí se vším – jako Kozorožka (nota bene s Kozorohem na hrotu devátého domu:-) miluju severské krajiny a cesty do vysokých hor. Myslím, že Island ve znamení Kozoroha je pro mne ta pravá volba:-)

Z webu: http://www.astro-coaching.cz/blog.php


Astrology Pacific 1   |   Astrology Pacific 2   |   Zajímavosti   |     |   kniha hostů je na hl.stránce   |   námět do Astrologického fóra  
Stránka byla upravena programem Made with AceHTML 5 Pro. AceHTML 5.06.1 Pro.
WebPage created per programme  AceHTML 5.06.1 Pro.
astrologie astrologie.cz Karel Tichý